Украинадаги уруш тўхташи мумкинми? АҚШ етакчиси Доналд Трамп бунга ишонмоқда. У ўзининг “Трутҳ Social” платформасида яқин кунларда Россия ва Украина ўртасида келишув бўлиши мумкинлигини таъкидлади.
Умид қиламанки, Россия ва Украина бу ҳафта шартнома тузади. Кейин иккаласи ҳам Америка Қўшма Штатлари билан катта бизнес қилишни бошлайди, — деб ёзди у.
Трампнинг бу баёноти Россия Пасха олдидан эълон қилган қисқа муддатли сулҳ фонида янгради. 12 апрель куни Президент Владимир Путин 19 апрель соат 6:00 дан бошлаб ҳарбий ҳаракатларни тўхтатишга буйруқ берган эди.
Путин Киэвни ҳам шунга чақирди. Аммо бу сулҳ бир неча кун ичида якунига етди ва Россия уни узайтириш ниятида эмаслигини Дмитрий Песков орқали билдирилди.

Can the war in Ukraine end? US leader Donald Trump believes this. He noted on his "Truth Social" platform that an agreement between Russia and Ukraine could be reached in the coming days.
"I hope that Russia and Ukraine will sign a contract this week. Then both of them will start doing big business with the United States," he wrote.
Trump's statement resonated against the backdrop of Russia's short-term truce announced before Easter. On April 12, President Vladimir Putin ordered a ceasefire from 6:00 a.m. on April 19.
Putin called on Kyiv to do the same. However, this truce ended within a few days, and through Dmitry Peskov, it was stated that Russia had no intention of extending it.