Россия бугун, 12 февраль куни эрталаб Украина пойтахти Киевга баллистик ракета билан зарба бериши оқибатида 1 киши ҳалок бўлди. Бу ҳақда Украина Қуролли кучлари хабар берди.
“Пойтахтда шовқин-сурон. Ҳаво ҳужумидан мудофаа кучлари иш олиб бормоқда. Бошпаналарда бўлинг”, деб ёзди Киев мэри Виталий Кличко ўзининг Telegram-каналида.
Кейинчалик у вазиятга аниқлик киритиб, Оболонский туманида уриб туширилган ракета парчаларининг қулашидан бир киши ҳалок бўлганини, яна уч киши, жумладан 9 ёшли қиз жароҳат олганини, улардан икки нафари шифохонага ётқизилганини маълум қилди.
Украина Фавқулодда вазиятлар бўйича давлат хизмати (ГСЧС) маълумотларига кўра, Оболонский туманида ракета ҳужумидан икки маъмурий бино зарар кўрган, улардан бирида ёнғин келиб чиққан. Святошинский туманида эса кўп қаватли уй томи ёнган, бироқ қутқарувчилар уни тезда ўчиришга муваффақ бўлган. Шунингдек, Голосеевский туманида омборхона жойлашган икки қаватли бинода ёнғин содир бўлган. Бундан ташқари, Дарницкий туманидаги хусусий корхоналардан бирида ёнғин қайд этилган.
ГСЧС маълумотларига кўра, ракета бўлаклари қулаган жойларга 80 дан ортиқ қутқарувчи ва 17 та ёнғин-қутқарув техникаси сафарбар этилган.
“Путин шундай йўл билан Украинадаги урушни тугатмоқчи”, дея изоҳ берган Украина Президенти Владимр Зеленский офиси раҳбари Андрей Ермак.
Маълумот учун, 2024 йил 20 декабрь куни ҳам Россия Киевга ракета ҳужумини амалга оширган. Ўшанда баллистик ракета бўлаклари қулашидан бир киши ҳалок бўлган, яна тўққиз киши жароҳат олган. Шунингдек, Голосеевский туманида иссиқлик магистрали шикастланган, оқибатда 630 та турар-жой биноси, 16 та тиббиёт муассасаси, 17 та мактаб ва 13 та болалар боғчаси иссиқликсиз қолган.

More than 80 rescuers and 17 fire and rescue vehicles have been deployed to the sites where rocket fragments fell.
Image of 'Russia struck Kyiv with a ballistic missile.'
Russia this morning, on February 12, launched a ballistic missile attack on the Ukrainian capital Kyiv, resulting in one casualty. This was reported by the Armed Forces of Ukraine.
“The capital is in turmoil. Air defense forces are engaging. Stay in shelters,” wrote Kyiv Mayor Vitaliy Klitschko on his Telegram channel.
Later, he clarified the situation, stating that in the Obolonskyi district, the fall of missile debris resulted in one person being killed and three others, including a 9-year-old girl, being injured, with two of them hospitalized.
According to the State Emergency Service (SES) of Ukraine, in the Obolonskyi district, two administrative buildings were damaged by the missile attack, one of which caught fire. In the Sviatoshynskyi district, the roof of a multi-story building was on fire, but rescuers were able to extinguish it quickly. Also, in the Goloseevskyi district, a fire broke out in a two-story warehouse building. Additionally, a fire was reported at one of the private enterprises in the Darnytskyi district.
According to the SES, more than 80 rescuers and 17 fire-rescue vehicles were deployed to the sites where missile debris had fallen.
“Putin wants to end the war in Ukraine in this manner,” commented Andriy Yermak, the head of the office of Ukrainian President Volodymyr Zelensky.
For your information, on December 20, 2024, Russia also carried out a missile attack on Kyiv. At that time, the fall of ballistic missile debris resulted in one person being killed and nine others injured. Additionally, in the Goloseevskyi district, a heating main was damaged, resulting in 630 residential buildings, 16 medical facilities, 17 schools, and 13 kindergartens being left without heating.