"Ўзгидромет" хабарига кўра, 23 октябрь куни Тошкентда ҳаво ўзгариб туради, куннинг биринчи ярмида вақти-вақти билан ёмғир ёғади. Шарқдан эсаётган шамол ўз йўналишини ўзгартириб, ғарбдан секундига 5-10 метр тезликда эсади. Кечаси 8-10, кундузи 12-14 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 2-7, кундузи 10-15 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 4-9, кундузи 12-17 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғади. Ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 5-10, кундузи 12-17 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Фақат Сурхондарё вилоятида кечаси ва эрталаб ёмғир ёғади. Ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Баъзи жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 5-10, кундузи 14-19 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, баъзи жойларда ёмғир ёғади. Шарқдан эсаётган шамол ўз йўналишини ўзгартириб, ғарбдан секундига 5-10 метр тезликда эсади. Кечаси 7-12, кундузи 13-18 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғади, баъзи туманларда кучли бўлади, баланд тоғларда ёмғир қорга айланади. Ғарбдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси ва кундузи 6-11 даража илиқ бўлади.

According to "Uzhydromet", the weather in Tashkent will change on October 23, there will be occasional rain during the first half of the day . The wind blowing from the east will change its direction, blowing from the west at a speed of 5-10 meters per second. The temperature will be 8-10 degrees at night and 12-14 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will change, with no precipitation expected. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be 2-7 degrees at night and 10-15 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will change, with no precipitation expected. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 13-18 meters per second. The temperature will be 4-9 degrees at night and 12-17 degrees during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will change, with rain in some places. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be 5-10 degrees at night and 12-17 degrees during the day.
In Qashqadaryo and Surxondaryo regions, the weather will change, with no precipitation expected. Only in Surxondaryo region, it will rain at night and in the morning. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 13-18 meters per second. The temperature will be 5-10 degrees at night and 14-19 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will change, with rain in some places. The wind blowing from the east will change its direction, blowing from the west at a speed of 5-10 meters per second. The temperature will be 7-12 degrees at night and 13-18 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will change, with rain in some places, being heavy in certain districts, and turning into snow in the high mountains. The wind will blow from the west at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be 6-11 degrees both at night and during the day.