Урганч халқаро аэропортини модернизация қилиш ва бошқариш бўйича давлат-хусусий шериклик (ДХШ) лойиҳаси бўйича тендернинг биринчи босқичи эълон қилинди. Бу ҳақида "Uzbekistan Airports" матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, туризмни ривожлантириш ва савдони осонлаштириш учун муҳим аҳамиятга эга бўлган Урганч халқаро аэропорти маҳаллий аҳоли ва ташриф буюрувчилар учун муҳим ҳаво алоқасини таъминлайди. Аэропорт ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган тарихий Хива шаҳрига яқин жойлашгани сабабли туризмни ривожлантириш учун ҳам муҳим нуқта ҳисобланади.
Бугунги кунда Урганч аэропортига 8 та авиакомпания мунтазам рейсларни, 40 га яқин авиакомпания чартер рейсларни амалга оширмоқда. 2023 йилда аэропорт 590 минг йўловчига хизмат кўрсатган бўлса, 2024 йилда йўловчи ташиш ҳажми 17 фоизга ошиши кутилмоқда. Дастлабки прогнозларга кўра, ДХШ даврида йўловчилар ташиш ҳажми йилига ўртача 7,5 фоизга ўсади.
Лойиҳа "Қуриш, фойдаланиш, топшириш» (Build-Operate-Transfer — BOT) модели бўйича амалга оширилиши режалаштирилган. Бундай лойиҳаларни амалга оширишда тажрибага эга бўлган манфаатдор компаниялар иштирок этишга таклиф этилади.
Лойиҳа қуйидаги модернизация ишларини ўз ичига олади:
• 3500 м узунликдаги янги учиш-қўниш йўлагини қуриш;
• асосий бурилиш йўлагини қуриш;
• 2 босқичли бурилиш йўлакларини қуриш;
• 2 та туташувчи бурилиш йўлакларини қуриш;
• мавжуд апронни реконструкция қилиш;
• янги маъмурий терминал қуриш;
• янги юк терминалини қуриш;
• махсус жиҳозлар биносини қуриш;
• янги умумий овқатланиш мажмуасини қуриш;
• майдони 39 минг м² бўлган халқаро рейслар учун соатига 1000 йўловчига (ҳам жўнаш, ҳам қўниш) ва ички рейслар учун соатига 300 йўловчига (ҳам жўнаш, ҳам келиш) хизмат кўрсатишга мўлжалланган янги йўловчи терминалини қуриш.

It is noted that the Urgench international airport, which is important for developing tourism and facilitating trade, provides vital air connectivity for local residents and visitors. The airport is also a crucial point for developing tourism as it is located close to the historic city of Khiva, which is included in the UNESCO World Heritage list.
Currently, 8 airlines operate regular flights to Urgench airport, and about 40 airlines operate charter flights. In 2023, the airport served 590,000 passengers, and the volume of passenger traffic is expected to increase by 17% in 2024. According to preliminary forecasts, during the PPP period, the volume of passenger traffic is expected to grow by an average of 7.5% annually.
The project is planned to be implemented based on the "Build-Operate-Transfer" (BOT) model. Companies with experience in implementing such projects are invited to participate.
The project includes the following modernization works:
• Construction of a new runway 3500 m in length;
• Construction of the main taxiway;
• Construction of 2-phased taxiways;
• Construction of 2 connecting taxiways;
• Reconstruction of the existing apron;
• Construction of a new administrative terminal;
• Construction of a new cargo terminal;
• Construction of a building for special equipment;
• Construction of a new food court;
• Construction of a new passenger terminal designed to serve 1000 passengers per hour for international flights (both departures and arrivals) and 300 passengers per hour for domestic flights (both departures and arrivals), with an area of 39 thousand m².