Президент Шавкат Мирзиёев “Жамоат саломатлиги ва хавфсизлигини таъминлаш мақсадида трансмиллий наркотаҳдидларга қарши курашиш” мавзусидаги халқаро форум иштирокчиларига мурожаатида наркотиклар савдоси глобал хавфга айланганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, наркобизнес нафақат жиноятчилик, балки терроризмни молиялаштирувчи йирик яширин иқтисодиёт манбаидир.
Давлат раҳбари наркожиноятларга қарши курашда молиявий манбаларни чеклаш ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканини қайд этиб, криптобиржалар учун ягона идентификация стандартларини жорий этиш, оффшор ҳудудлар билан маълумот алмашинувини кучайтириш ва “номаълум манба” маблағларини автоматик блоклаш механизмларини ишлаб чиқишни таклиф қилди. Шунингдек, ноқонуний маблағлар ҳаракатини аниқлайдиган “халқаро рақамли қора код” тизимини яратиш ташаббуси ҳам илгари сурилди.
Мирзиёев БМТ маълумотларига таяниб, дунёда 300 миллиондан ортиқ одам гиёҳванд моддалар таъсирида эканини, ҳар йили қарийб 600 минг киши бу иллат қурбонига айланишини қайд этди. Ушбу хавф Ўзбекистонни ҳам четлаб ўтмаётгани таъкидланиб, мамлакатда наркожиноятларга қарши кураш умуммиллий ҳаракатга айлантирилгани айтилди.
Форум доирасида сунъий интеллект асосида ишлайдиган ягона халқаро рақамли платформа яратиш, Марказий Осиё наркологлар ассоциациясини ташкил этиш ва нарко-трафик юқори ҳудудлар учун махсус ривожланиш дастурларини ишлаб чиқиш каби қатор ташаббуслар илгари сурилди.
'Андижонда гиёҳвандлик воситалари савдосига чек қўйилди'ning rasmi
Жамият Бугун 07:04
Андижонда гиёҳвандлик воситалари савдосига чек қўйилди
Вилоятда ўтказилган тезкор тадбирларда катта миқдорда наркотик моддалар мусодара қилинди.
'АҚШдаги отишмада 8 нафар бола ҳалок бўлди'ning rasmi
Жамият Бугун 05:48
АҚШдаги отишмада 8 нафар бола ҳалок бўлди
Луизиана штатидаги қонли ҳодиса бутун мамлакатни ларзага солди.
'Оқдарёда 315 млн сўмлик газдан ноқонуний фойдаланган новвойхона аниқланди'ning rasmi
Жамият Бугун 04:38
Оқдарёда 315 млн сўмлик газдан ноқонуний фойдаланган новвойхона аниқланди
Самарқанд вилоятида ўтказилган назорат тадбирларида газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолати фош этилди.
'Мубашшир Аҳмад Тошкент вилоятидаги колонияга кўчирилди'ning rasmi
Жамият Бугун 04:11
Мубашшир Аҳмад Тошкент вилоятидаги колонияга кўчирилди
Таниқли диний олим ва жамоат фаоли Мубашшир Аҳмад (Алишер Турсунов) жазо муддатини ўташ учун бошқа муассасага ўтказилди.

Image of 'Mirziyoyev advanced new international initiatives against the drug business.'
President Shavkat Mirziyoyev, in his address to the participants of the international forum on "Ensuring public health and safety through transnational anti-narcotics efforts," emphasized that the drug trade has become a global threat. According to him, the drug business is not only a crime but also a major source of the shadow economy that finances terrorism.
The head of state noted that restricting financial sources is of decisive importance in the fight against drug crimes and proposed introducing unified identification standards for crypto exchanges, enhancing information exchange with offshore zones, and developing mechanisms for the automatic blocking of funds from "unknown sources." Furthermore, an initiative was put forward to create an "international digital blacklist" system that identifies the movement of illicit funds.
Citing UN data, Mirziyoyev noted that over 300 million people worldwide are under the influence of narcotic substances, and nearly 600,000 people become victims of this affliction annually. It was emphasized that this threat is also affecting Uzbekistan, and it was stated that the fight against drug crimes in the country has been turned into a nationwide movement.
Within the framework of the forum, a number of initiatives were put forward, such as creating a unified international digital platform operating on artificial intelligence, establishing the Central Asian Association of Narcologists, and developing special development programs for high-risk regions regarding drug trafficking.