Тошкентдаги автобус ҳайдовчиси хавфли манёврларни амалга ошириб, ҳаракатланди (видео)
Аввалроқ, ижтимоий тармоқларда “Кинг Лонг” русумли автобуснинг йўл ҳаракати қоидаларини қўпол равишда бузиб, хавфли ҳолатни келтириб чиқарганлиги акс этган видео тарқалиб, кенг муҳокамаларга сабаб бўлган эди.
Мазкур ҳолат юзасидан "Тошшаҳартрансхизмат" АЖ, Транспорт назорати инспекцияси раҳбарияти томонидан танқидий муҳокама ўтказилган.
Ўрганиш давомида ушбу хатти-ҳаракатни 58-сонли автобус ҳайдовчиси Ф.С. содир этганлиги маълум бўлган. Ушбу ҳайдовчи ўз хизмат вазифасини суистеъмол қилиб, қўпол қоидабузарлик содир этганлиги, шаҳар кўчаларида қарама-қарши ҳаракатланиб хавфли монёврларни амалга оширганли ва авария ҳолатини келтириб чиқарганлиги аниқланган. Натижада мазкур ҳайдовчи билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган.
Маълумот ўрнида, қўпол қоидабузарлик содир этгани учун меҳнат шартномаси бекор қилинган ҳайдовчиларнинг электрон базаси, яъни, "Қора рўйхат"и жорий этилган бўлиб, унга кўра ушбу ҳайдовчилар автобус саройи филиалларига қайта ишга олинмасликлари қатъий белгиланган. Шу кунга қадар, ушбу рўйхатга киритилган ҳайдовчилар сони 197 нафарни ташкил этмоқда.
"Бундан ташқари, қоидабузарлик чоғида нафақат ўзининг балки бошқа йўл ҳаракати иштирокчиларининг ҳам ҳаётини хавф остига қўйганлиги сабабли, ҳайдовчи Ф.С.ni ҳайдовчилик гувоҳномасидан махрум қилиш юзасидан Жиноят ишлари судига махсус тақдимнома киритилди",- дейилади хабарда.
'Марказий банк тўлов тизимларига киберҳужум бўлмаганини маълум қилди'ning rasmi
Жамият Бугун 16:29
'Путин ва Си Цзиньпин видеоконференцияда мулоқот қилди'ning rasmi
Жамият Бугун 14:00
Путин ва Си Цзиньпин видеоконференцияда мулоқот қилди
Россия ва Хитой раҳбарлари стратегик ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва икки давлат ўртасидаги савдо ҳамда энергетика соҳасидаги алоқаларни кучайтириш масалаларини муҳокама қилди.
'Фарғонада ислоҳотлар самараси ва янги вазифалар муҳокама қилинди'ning rasmi
Жамият Бугун 13:03
Фарғонада ислоҳотлар самараси ва янги вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш ҳамда инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича устувор вазифаларни белгилади.
'Ўзбекистон мактаблари қоғоз кундаликларга қайтяптими?'ning rasmi
Жамият Бугун 12:21
Ўзбекистон мактаблари қоғоз кундаликларга қайтяптими?
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ушбу маълумотларга изоҳ берди.
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 5 февраль куни амалда бўладиган қийматини белгилади.

The bus driver in Tashkent performed dangerous maneuvers while moving (video)
Initially, a video showing the "King Long" brand bus grossly violating traffic rules and creating a dangerous situation spread on social platforms, leading to widespread discussions.
Regarding this incident, a critical discussion was held by the management of "Tashkent City Transport Service" JSC, and the Transport Control Inspection.
Upon investigation, it was revealed that the misconduct was committed by the driver of bus No. 58, F.S. This driver abused his official position by committing a gross violation, maneuvering dangerously and causing an accident while driving in opposite directions on urban streets. As a result, the employment contract with this driver was terminated.
For information, an electronic database of drivers whose employment contracts have been terminated due to gross violations, namely, the "Blacklist", has been implemented. According to it, these drivers are strictly prohibited from being re-employed at bus depot branches. To date, the number of drivers included in this list has reached 197.
"In addition, because the driver F.S. not only endangered his own life but also the lives of other road users during the violation, a special proposal was submitted to the Criminal Court to revoke his driving license," the report says.