Rossiya hukumatı 2027 yildan boshlab MDH mamlakatlaridan viza-siz keladigan mehnat migrantlari uchun ish ruxsatnomalari va patent to‘lovlariga yangi qoidalarni joriy etishga tayyorlanmoqda. Bu haqda zamon.uz yozmoqda.
Moliya vazirligining loyihasiga ko‘ra:
Migrantlar o‘zlari bilan birga voyaga yetmagan farzandlari va boshqa qaramog‘idagilari uchun ham ish ruxsatnomasini to‘lashlari kerak bo‘ladi – jami summaning 50 foiz miqdorida.
Bolalar 18 yoshga to‘lganidan keyin yashash uchun boshqa qonuniy asosga ega bo‘lmasa, ish ruxsatnomasini olishlari yoki Rossiya hududini tark etishlari shart.
Hozirgi patent tizimida shaxsiy daromad solig‘i bo‘yicha bazaviy to‘lov oyiga 1200 rubldan boshlanadi, mintaqaviy koeffitsient va deflyator hisobga olinsa, Chechenistonda 3400 rubldan Krasnodar o‘lkasida 27 300 rublgacha, Moskvada esa taxminan 10 000 rublni tashkil etadi.
O‘zgartirishlar patent to‘lovi majburiyatini kengaytiradi va daromadlarni nazorat qilishni kuchaytiradi. Soliq xizmati migrantlarning rasmiy daromadi mintaqaviy yashash minimumidan kam emasligini tekshiradi. Shu maqsadda Ichki ishlar vazirligi va Federal Soliq xizmati o‘rtasida yangi ma’lumot almashinuv mexanizmi joriy etiladi: har chorakda migrantlarning daromadlari avtomatik tarzda taqdim etiladi va patentni yangilash, yashash ruxsatnomasi talablariga rioya qilinishi nazorat qilinadi.
Ushbu chora-tadbirlar xorijiy ishchilarni to‘liqroq hisobga olish va ularning daromadlarini soya iqtisodiyotidan chiqarish maqsadida amalga oshirilmoqda.

The Russian government is preparing to introduce new rules for work permits and patent payments for labor migrants arriving visa-free from EAEU countries starting from 2027. This was reported by zamon.uz.
According to the draft by the Ministry of Finance:
Migrants will also have to pay for a work permit for their minor children and other dependents — at 50 percent of the total amount.
Upon reaching 18 years of age, children must obtain a work permit or leave the territory of Russia if they do not have another legal basis for residence.
In the current patent system, the base payment for personal income tax starts from 1,200 rubles per month; when regional coefficients and deflators are applied, it ranges from 3,400 rubles in Chechnya to 27,300 rubles in Krasnodar Krai, and amounts to approximately 10,000 rubles in Moscow.
The changes expand the obligation of patent payment and strengthen income control. The tax service will check that migrants' official income is not less than the regional subsistence minimum. For this purpose, a new data exchange mechanism between the Ministry of Internal Affairs and the Federal Tax Service will be implemented: migrants' incomes will be automatically submitted quarterly, and compliance with patent renewal and residence permit requirements will be monitored.
These measures are being implemented to more fully account for foreign workers and bring their incomes out of the shadow economy.