So‘nggi kunlarda Emomali Rahmonning sog‘lig‘i yomonlashgani, xorijda davolanayotgani yoki komada ekani haqida turli mish-mishlar tarqalgan edi. Prezident uzoq tanaffusdan so‘ng omma ko‘rinib, rasmiy uchrashuvlar o‘tkazdi.
15 fevral kuni u Xitoy raisi Si Tszinpinni mamlakat Yangi yili munosabati bilan tabrikladi. 16 fevral kuni esa Qozog‘iston Bosh vaziri o‘rinbosari Yermek Kosherbayev bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvlarda siyosiy, savdo-iqtisodiy va xavfsizlik sohalaridagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Ayni vaqtgacha prezident sog‘lig‘iga oid xabarlar rasman tasdiqlangani yo‘q.

Recently, various rumors have been circulating about Emomali Rahmon's health deteriorating, that he is receiving treatment abroad, or that he is in a coma. After a long break, the President appeared in public and held official meetings.
On February 15, he congratulated Chinese President Xi Jinping on the occasion of the country's New Year. On February 16, he held talks with Deputy Prime Minister of Kazakhstan Yermek Kosherbayev.
The meetings discussed issues of cooperation in the political, trade-economic, and security spheres. So far, there has been no official confirmation of news regarding the president's health.