O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmonlari bilan Hilola O‘ktamovna Umarova O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi. Bu haqda Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
Umarova boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan lavozimidan ozod etilgani aytilgan, biroq qaysi ishga o‘tgani ochiqlanmagan.
Uning o‘rniga Ilhom Tohirovich Sirojev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga tayinlangan.

By the relevant decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, Hilola O'tamovna Umarova has been relieved of her position as Deputy Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan for Education Reform. This was announced by the President's Press Secretary, Sherzod Asadov.
It was stated that Umarova was relieved of her position in connection with her transfer to another job, but which job she was transferred to was not disclosed.
Ilhom Tohirovich Sirojiev has been appointed to the position of Deputy Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan for Education Reform in her place.