Oʻzbekistonda qurilishda baxtsiz hodisalar oqibatida halok boʻlganlar soni oshgani maʼlum boʻldi.
'Oʻzbekistonda qurilishda baxtsiz hodisalar oqibatida halok boʻlganlar soni oshgani maʼlum boʻldi.'ning rasmi
O‘zbekistonda qurilish sohasida mehnat faoliyati bilan bog‘liq baxtsiz hodisalar va ular oqibatidagi o‘lim holatlari keskin oshdi. Bu haqda Qashshoqlikni qisqartirish va bandlik vazirligi ma’lum qildi.
2024 yilda sohaga oid 204 ta baxtsiz hodisa qayd etilib, 71 nafar ishchi vafot etgan.
2025 yilda esa holat yanada og‘irlashgan. O‘tgan yil davomida qurilish sohasida 234 ta baxtsiz hodisa sodir bo‘lgan bo‘lib, ular oqibatida 99 nafar ishchi hayotdan ko‘z yumgan. Shu tariqa, mehnat jarayonida eng ko‘p o‘lim holatlari aynan qurilish sohasida qayd etilgan.
Vazirlikning ta’kidlashicha, aksariyat fojiali holatlar mehnat xavfsizligi qoidalariga rioya qilinmasligi, ishchilarning shaxsiy himoya vositalari bilan yetarlicha ta’minlanmaganligi hamda nazorat mexanizmlarining sustligi bilan bog‘liq.
Mutasaddilar mehnat xavfsizligi masalasiga loqayd qarash inson hayoti uchun jiddiy xavf tug‘dirishini qayd etib, bu talablar faqat hisobot uchun emas, balki real hayotni asrash uchun zarurligini eslatmoqda.

It has become known that the number of people who died as a result of accidents at construction sites in Uzbekistan has increased.
According to the ministry's emphasis, the majority of tragic incidents have been due to non-compliance with labor safety regulations.
Image of 'It has become known that the number of people who died as a result of accidents at construction sites in Uzbekistan has increased.'
In Uzbekistan, work-related accidents and resulting fatalities in the construction sector have sharply increased. This was reported by the Ministry of Poverty Reduction and Employment.
In 2024, 204 accidents related to the sector were recorded, resulting in the deaths of 71 workers.
The situation has worsened further in 2025. Over the past year, 234 accidents occurred in the construction sector, leading to the deaths of 99 workers. Thus, the highest number of work-related fatalities has been recorded precisely in the construction sector.
According to the Ministry's emphasis, the majority of tragic incidents are linked to non-compliance with occupational safety rules, insufficient provision of personal protective equipment for workers, and weaknesses in control mechanisms.
Officials note that a negligent attitude towards occupational safety poses a serious threat to human life and remind that these requirements are not just for reporting, but are essential for preserving real lives.