Хорижда вафот этган ўзбекистонликларни ватанга қайтариш баҳонасида пул йиғаётганлар огоҳлантирилди
'Хорижда вафот этган ўзбекистонликларни ватанга қайтариш баҳонасида пул йиғаётганлар огоҳлантирилди'ning rasmi
Ijtimoiy tarmoqlarda xorijda bo‘lib turgan vaqtida vafot etgan o‘zbekistonliklarning jasadlarini vatanga olib kelish uchun turli plastik kartalar raqamlariga pul yig‘ish holatlari ko‘paymoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi ma’lum qildi.
Agentlikning bildirishicha, ayrim shaxslar eski yoki noto‘g‘ri ma’lumotlar asosida odamlarning his-tuyg‘ularidan foydalanib, firibgarlik bilan shug‘ullanmoqda. Bunday holatlar jamiyatda ishonchsizlik va chalg‘itishga olib kelayotgani ta’kidlangan.
Migratsiya agentligi fuqarolarni ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan bunday chaqiriqlarga ishonmaslikka va hech qanday holatda pul o‘tkazmaslikka chaqirdi. Qonuniy va ishonchli yo‘l sifatida faqat rasmiy davlat organlariga murojaat qilish tavsiya etildi.
Shuningdek, agentlik eslatishicha, agar O‘zbekiston fuqarosi xorijda vafot etsa, uning jasadini vatanga olib kelish Migratsiya jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Buning uchun marhumning yaqinlari yoki vakillari Migratsiya agentligiga bevosita murojaat qilishi lozim.

Cases of collecting money to various plastic card numbers to bring back the bodies of deceased Uzbeks who died abroad are increasing on social networks. This was reported by the Migration Agency under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
According to the Agency's statement, some individuals are engaging in fraud by exploiting people's emotions based on old or incorrect information. It is emphasized that such situations lead to distrust and deception in society.
The Migration Agency called on citizens not to trust such appeals being spread on social networks and under no circumstances to transfer money. It was recommended to contact only official state bodies as a legal and reliable way.
The Agency also reminded that if an Uzbek citizen dies abroad, the repatriation of their body is carried out at the expense of the Migration Fund funds. For this, the close relatives or representatives of the deceased must directly contact the Migration Agency.