O‘zbekistonda ish jarayonida 212 kishi halok bo‘ldi
2025 yil davomida mamlakatda ishlab chiqarishda 731 ta baxtsiz hodisa sodir boʻlib, 813 nafar xodim jabr koʻrgan, shundan 212 nafari halok boʻldi.
'O‘zbekistonda ish jarayonida 212 kishi halok bo‘ldi'ning rasmi
Bog‘liklik va qashshoqlikni qisqartirish vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, eng ko‘p baxtsiz hodisalar qurilish (198), yengil sanoat (43), transport (36) va qishloq xo‘jaligi (35) sohalarida ro‘y bergan.
2372 ta qonunbuzarlik aniqlandi, mansabdorlarga qariyb 1 milliard so‘m ma’muriy jarimalar qo‘llangan, 196 holat bo‘yicha esa jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan.
Shuningdek, 13 ming xodimga to‘lanmagan ish haqlari undirilishi uchun 159 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan, 8259 mansabdor esa 22 milliard so‘m miqdorida jarima solingan.

In Uzbekistan, 212 people perished in the course of work.
During 2025, 731 unfortunate incidents occurred in the country's production sector, resulting in injuries to 813 employees, of which 212 were fatal.
Image of 'In Uzbekistan, 212 people perished in the course of work.'
According to the Ministry of Poverty Reduction and Employment, the highest number of accidents occurred in the construction (198), light industry (43), transport (36), and agriculture (35) sectors.
2,372 violations of the law were identified, with administrative fines of nearly 1 billion soums imposed on officials, and criminal cases were initiated in 196 instances.
Furthermore, 159 billion soums were allocated to pay the unpaid wages of 13,000 employees, and fines totaling 22 billion soums were imposed on 8,259 officials.
The Labor Inspectorate is also working on implementing an online question-and-answer system based on artificial intelligence, planning to create an opportunity to advise citizens through a database containing 10,000 questions and answers.