Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifini Imperator Naruhito bilan uchrashuvdan boshladi
19 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Yaponiya Imperatori O‘zbekiston Prezidentining tashrifi ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash yo‘lidagi muhim voqea ekanini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev Imperator Naruhitoga chuqur hurmat-ehtiromini bildirib, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotgani uchun minnatdorlik izhor etdi. Tomonlar o‘zbek va yapon xalqlarini yaqinlashtirib turuvchi tarixiy aloqalar, mentalitet va oilaviy qadriyatlar mushtarakligini qayd etdi.
Uchrashuvda ta’lim, kadrlar tayyorlash hamda madaniy-gumanitar almashinuvlar sohasidagi hamkorlik izchil kengayib borayotgani ta’kidlandi. Bugungi kungacha 3 mingdan ortiq o‘zbekistonlik mutaxassis integratsiya amaliyot o‘tagan, 440 nafardan ziyodi stipendiya asosida ta’lim olgan. O‘zbekistondagi yetti universitetda yapon tili o‘qitilmogda.
Shuningdek, Tokioda O‘zbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani, kelgusi yili Yaponiyaning bir nechta shaharlarida O‘zbekiston tarixi va madaniyatiga bag‘ishlangan arxeologik ko‘rgazma tashkil etilishi rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
Uchrashuv yakunida Shavkat Mirziyoyev Imperator Naruhitoni O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.
'Prezident Yaponiyadagi vatandoshlar bilan uchrashdi'ning rasmi
Siyosat 18.12.2025 19:43
Prezident Yaponiyadagi vatandoshlar bilan uchrashdi
Токиода яшаётган ва ишлаётган ўзбекистонликлар билан самимий мулоқот бўлиб ўтди.
'Prezident Yaponiya yetib bordi'ning rasmi
Siyosat 18.12.2025 18:18
Prezident Yaponiya yetib bordi
Davlat rahbarini “Xaneda” xalqaro aeroportida Yaponiya ichki ishlar va kommunikatsiyalar vaziri va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
'Yaponiya matbuoti Oʻzbekistonni yoritdi'ning rasmi
Siyosat 18.12.2025 16:31
Yaponiya matbuoti Oʻzbekistonni yoritdi
The Japan News nashrida O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yetakchi o‘rni va Tokio uchun strategik ahamiyati tahlil qilindi.

Shavkat Mirziyoyev began his official visit to Japan with a meeting with Emperor Naruhito.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev began his official visit to Japan with a meeting with Emperor Naruhito.'
At the meeting held on December 19, the Emperor of Japan emphasized that the visit of the President of Uzbekistan is a significant event in further strengthening the friendly and strategic partnership relations between the two countries.
Shavkat Mirziyoyev expressed his deep respect to Emperor Naruhito and thanked him for his constant support of the reforms being implemented in New Uzbekistan. The sides noted the historical ties, shared mentality, and family values that bring the Uzbek and Japanese peoples closer.
The meeting highlighted the consistent expansion of cooperation in the fields of education, personnel training, and cultural-humanitarian exchanges. To date, over 3,000 Uzbek specialists have undergone internship programs, and more than 440 have received education on a scholarship basis. The Japanese language is taught at seven universities in Uzbekistan.
It was also reported that the Days of Uzbek Culture in Tokyo were successfully held, and it is planned to organize an archaeological exhibition dedicated to the history and culture of Uzbekistan in several cities of Japan next year.
At the end of the meeting, Shavkat Mirziyoyev invited Emperor Naruhito to pay an official visit to Uzbekistan.