Qayd etilishicha, fuqarolar tomonidan Humans ilovasi orqali mablag‘lar yechib olinganligi haqida murojaatlar Markaziy bankka 8 dekabr kuni soat 08:30 atrofida kelib tushgan. Ushbu holat yuzasidan Markaziy bank o‘z vakolatlari doirasida Octogram AJ (Paylov – savdo belgisi) bilan bog‘lanib, xavfsizlik talablariga rioya etilishini ta’minlash va ehtimoliy zaiflikni bartaraf etish maqsadida P2P amaliyotlarini to‘xtatish bo‘yicha ko‘rsatma bergan. 9 dekabr holatiga ko‘ra Humans mobil ilovasi orqali Octogram AJ tomonidan olib borilayotgan barcha to‘lov xizmatlari vaqtincha to‘xtatilgan.
Uzcard va Humo kartalari orqali amalga oshiriladigan to‘lov va o‘tkazmalar odatiy tartibda ishlamoqda. Kartalardan boshqa bank va to‘lov tashkilotlari ilovalarida foydalanish imkoniyati ham saqlanib qolgan.
“Ayni paytda mazkur holat yuzasidan tezkor tekshiruv ishlari boshlangan bo‘lib, barcha shubhali transaksiyalar, texnik jarayonlar va platformalar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik to‘liq o‘rganilmogda. Tekshiruv natijalari bo‘yicha qo‘shimcha rasmiy axborot taqdim etiladi”, deyiladi Markaziy bank xabarida.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil yoz oyida Octobank Humans’ni sudga berib, undan 500 milliard so‘m moliyaviy zararni undirish bo‘yicha sudda yutib chiqqandi. “O‘zbektelekom” ham Humans katta miqdorda qarzdorlikni to‘lamasdan kelganini ma’lum qilgan edi. Shu munosabat bilan mavjud qarzdorlikni undirish va kelgusida kompaniyaga zararni kamaytirish maqsadida tegishli sudga da’vo arizasi kiritilgandi.

It is reported that the bankrupt Humans withdrew funds en masse from cards linked to its application.
The Central Bank announced that rapid inspection work has begun regarding the situation.
Image of 'It is reported that the bankrupt Humans withdrew funds en masse from cards linked to its application.'
Reports have spread on social networks about money being withdrawn from bank cards linked to the Humans application without the users' consent. The Central Bank announced that prompt investigative work has begun regarding the situation.
It is noted that appeals regarding funds being withdrawn through the Humans application began arriving at the Central Bank around 08:30 on December 8. Regarding this situation, the Central Bank, within the scope of its authority, contacted Octogram JSC (Paylov – trademark) and instructed to suspend P2P operations to ensure compliance with security requirements and eliminate potential vulnerabilities. As of December 9, all payment services conducted through the Humans mobile application by Octogram JSC have been temporarily suspended.
Payments and transfers made via Uzcard and Humo cards are operating normally. The possibility of using cards in applications of other banks and payment organizations has also been preserved.
"At the moment, prompt investigative work has begun regarding this situation, and all suspicious transactions, technical processes, and practical cooperation between platforms are being fully studied. Additional official information will be provided based on the investigation results," stated the Central Bank's message.
We remind you that in the summer of 2025, Octobank sued Humans and won a court case to recover 500 billion soums in financial damages from it. "Uzbektelecom" also announced that Humans had arrived without paying a large amount of debt. In this regard, a lawsuit has been filed with the relevant court to recover the existing debt and to reduce future damage to the company.