Samarqandda tadbirkor choʻchqalarni boqish uchun havoga zararli moddalar tarqatdi
Kеlib tushgan murojaatga asosan tuman hokimi tegishli mas’ullar hamrohligida ushbu hududda o‘rganish olib borgan.
'Samarqandda tadbirkor choʻchqalarni boqish uchun havoga zararli moddalar tarqatdi'ning rasmi
Avvalroq, ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanida aholi kechasi tarqaladigan nooddiy tutundan aziyat chekib kelayotgani, ya’ni mahallada tadbirkor avtomashina ballonlarini yoqib, cho‘chqalar uchun yemish tayyorlab kelgani haqida xabarlar tarqaldi.
Xabarlarga ko‘ra, tadbirkor 2 yil davomida bu yerda cho‘chqa boqib kelgan. Hayvonlarga ozuqa tayyorlash maqsadida kechasi mashina ballonlarini yoqqan. Biznes ombudsmanga xat bilan murojaat va tashkilot javob xatiga asosan, tadbirkorga nisbatan qonunda belgilangan tartibda chora ko‘riladi.
Tuman hokimligi Matbuot xizmatining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, korxona ushbu turdagi faoliyat bilan shug‘ullanish uchun ekologiya organi va sanitariya-epidemiologiya markazidan ruxsat olmagan.
Kelib tushgan murojaatga asosan tuman hokimi tegishli mas’ullar hamrohligida ushbu hududda o‘rganish olib borgan.
O‘rganish davomida mazkur hududda chorva uchun yemish tayyorlash maqsadida avtomashina ballonlarini noqonuniy yoqib, havoga zararli moddalar tarqatgan holat aniqlandi.
“Mazkur qonunbuzarlik yuzasidan mas’ul xizmatlar tomonidan tezkor tarzda chora ko‘rilyapti. Voqea joyida to‘xtatuv chorasi ko‘rildi va tegishli shaxslarga nisbatan belgilangan tartibda huquqiy choralar qo‘llanishi belgilandi”, - deyiladi xabarda.
'Gulistondagi portlashda halok bo‘lganlar oilasiga 100 million so‘mdan beriladi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 20:01
Gulistondagi portlashda halok bo‘lganlar oilasiga 100 million so‘mdan beriladi
Mas'ul idoralarga ushbu baxtsiz hodisa sabablarini tez fursatlarda aniklab, qonun ustuvorligini ta'minlash topshirildi.
'Green Card uchun roʻyxatdan oʻtish boshlandimi?'ning rasmi
Jamiyat Bugun 19:00
Green Card uchun roʻyxatdan oʻtish boshlandimi?
AQShning Oʻzbekistondagi elchixonasi tarqalayotgan maʼlumotlarga rasmiy munosabat bildirdi.
'Gulistondagi portlash qurbonlari oilasiga moddiy yordam beriladi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 18:08
Gulistondagi portlash qurbonlari oilasiga moddiy yordam beriladi
Prezident mas’ullarga jabrlanganlarga zarur barcha tibbiy yordam ko‘rsatilishini qat’iy nazoratga olish boyicha topshiriq berdi.
Jamiyat Bugun 17:42
Jamiyat Bugun 17:07
'Erkinjon Turdimov Sirdaryo viloyati hokimi lavozimiga tasdiqlandi'ning rasmi
Erkinjon Turdimov Sirdaryo viloyati hokimi lavozimiga tasdiqlandi
Turdimov ushbu lavozimga viloyat Xalq deputatlari kengashining navbatdan tashqari sessiyasida ovoz berish natijalariga ko‘ra tasdiqlandi.

In Samarkand, an entrepreneur released harmful substances into the air for raising pigs.
Based on the received appeal, the district governor conducted an investigation in this area together with the relevant responsible persons.
Image of 'In Samarkand, an entrepreneur released harmful substances into the air for raising pigs.'
Initially, reports spread on social networks that residents of the Pastdargom district of Samarkand region were suffering from unusual smoke spreading at night, namely that an entrepreneur in the area was burning car cylinders to prepare feed for pigs.
According to reports, the entrepreneur had been raising pigs here for 2 years. He burned car cylinders at night to prepare feed for the animals. Based on an appeal to the business ombudsman by letter and the organization's response letter, measures will be taken against the entrepreneur in accordance with the procedure established by law.
According to preliminary information from the district administration's Press Service, the enterprise did not have permission from the ecology agency and the sanitary-epidemiological center to engage in this type of activity.
Based on the received appeal, the district head, together with responsible officials, conducted an inspection in this area.
During the inspection, it was established that in this area, car cylinders were being illegally burned to prepare feed for livestock, releasing harmful substances into the air.
"Regarding this violation, the responsible services are promptly taking measures. Stopping measures have been taken at the scene of the incident, and it has been determined that legal measures will be applied against the relevant persons in accordance with the established procedure," the report states.
Image of 'The family of those who perished in the Guliston explosion will be given 100 million soums each.'