Isroil hujumida o‘tin terishga chiqqan ikki bola halok bo‘ldi
Gazo sektorida o‘tin terishga chiqqan 8 yoshli Fadi va 10 yoshli Jumaa Isroil droni hujumi oqibatida halok bo‘ldi. CNN xabariga ko‘ra, ular nogiron otasiga yordam sifatida ertalab o‘tin izlab chiqqan, biroq qaytib kelmagan. Tez orada qo‘shnilar ularning Isroil askarlari tomonidan o‘ldirilgani haqida xabar bergan.
Bolalarning otasi Tamer Abu Assi ularni qabrdan oldin ko‘rib, jasadlari tan jarohatlaridan ayanchli holga kelganini aytib berdi.
Isroil armiyasi hujumni tan olib, bolalarni "sariq chiziqni kesib o‘tib, askarlarga bevosita tahdid solgan shubhali shaxslar" deb atadi.
Bani Suheyla shahri Isroil kuchlari nazoratidagi "sariq chiziq" yaqinida joylashgan. Hududda belgilarning yetishmasligi sababli uning aniq chegarasi falastinliklar uchun noma'lum. O‘t ochishni to‘xtatish rejimi amal qilayotgan bo‘lsa-da, aynan shu hududda ko‘plab tinch aholi vakillari o‘ldirilgani qayd etilgan.
Qurbonlar soni ortib bormoqda
Falastin Sog‘ligni saqlash vazirligi ma'lumotiga ko‘ra, Gazodagi urush boshlanganidan beri 70 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan. Ulardan 20 ming nafari bolalar, 10 ming nafari ayollar.
Vayronalar ostidan jasadlarni qidirish davom etayotgani uchun qurbonlar soni yanada oshishi kutilmoqda — o‘t ochishni to‘xtatish rejimi boshlanganidan beri 600 dan ortiq jasad topilgan, yana 10 minggacha jasad qum ostida qolgan bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, rejim boshlangandan buyon Isroil kuchlari tomonidan 350 dan ortiq falastinlik o‘ldirilgani aytilmoqda.
'Klodiya Sheynbaum Elon Maskni sudga berishi mumkin'ning rasmi
Dunyo Bugun 13:24
Klodiya Sheynbaum Elon Maskni sudga berishi mumkin
'Kim Chen In 13 yoshli qiziga yadroviy kuchlar nazoratini topshirgani aytildi'ning rasmi
Dunyo Bugun 12:40
Kim Chen In 13 yoshli qiziga yadroviy kuchlar nazoratini topshirgani aytildi
Janubiy Koreya razvedkasiga ko‘ra, uning qizi Kim Ju Ye raketa dasturi bilan bog‘liq yuqori lavozimni egallagan va harbiylarga ko‘rsatmalar bermoqda.
'10 kunlik ultimatum: Donald Trump Erondi kelishuv yoki zarba o'rtasida tanlovga majbur qilmogda'ning rasmi
Dunyo Bugun 06:56
Dunyo 24.02.2026 14:27
Dunyo 24.02.2026 05:08
Dunyo 23.02.2026 04:34
AQSH Maxfiy xizmati Florida shtatidagi Mar-a-Lago qarorgohi hududiga qurolga o'xshash buyum bilan kirishga urinagan erkakni otib o'ldirdi.

In the Gaza sector, 8-year-old Fadi and 10-year-old Jumaa, who had gone out to collect firewood, were killed as a result of an Israeli drone attack. According to CNN, they had gone out early in the morning to look for firewood to help their disabled father, but did not return. Soon after, neighbors reported that they had been killed by Israeli soldiers.
The children's father, Tamer Abu Assi, saw them before burial and stated that their bodies were in a terrible condition from shrapnel wounds.
The Israeli army acknowledged the attack, describing the children as "suspicious individuals who crossed the yellow line and posed a direct threat to soldiers."
The city of Bani Suheila is located near the "yellow line" under the control of Israeli forces. Due to a lack of clear markings, its exact boundary is unknown to Palestinians. Although a ceasefire regime is in effect, it is noted that precisely in this area, many civilians have been killed.
The number of casualties is increasing
According to information from the Palestinian Ministry of Health, more than 70,000 people have been killed in Gaza since the start of the war. Among them, 20,000 are children and 10,000 are women.
The number of casualties is expected to rise further as the search for bodies continues under the rubble — more than 600 bodies have been found since the ceasefire began, and up to 10,000 more bodies may still be buried under the sand.
It is also reported that more than 350 Palestinians have been killed by Israeli forces since the start of the ceasefire.