O'zgidrometning xabar berishicha, 1 dekabr kuni Toshkentda havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 1 daraja sovuq, 1 daraja iliq, kunduzi 11-13 daraja iliq bo'ladi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 0-5 daraja sovuq, kunduzi 8-13 daraja iliq bo'ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Ba'zi joylarda tuman tushishi mumkin. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq, kunduzi 10-15 daraja iliq bo'ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Ba'zi joylarda tuman tushishi mumkin. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq, kunduzi 10-15 daraja iliq bo'ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2 daraja sovuq, 3 daraja iliq, kunduzi 12-17 daraja iliq bo'ladi.
Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Ba'zi joylarda tuman tushishi mumkin. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 0-5 daraja sovuq, kunduzi 8-13 daraja iliq bo'ladi.
Respublikamizning tog'li hududlarida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 0-5, kunduzi 5-10 daraja iliq bo'ladi.

Does it snow on the first day of winter?
According to Uzhydromet, the weather will be changeable in Tashkent on December 1, and no precipitation is expected. An easterly wind will blow at 3-8 meters per second. At night, it will be 1 degree cold, 1 degree warm, and during the day, it will be 11-13 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, and no precipitation is expected. Fog is possible in some places. An easterly wind will blow at 7-12 meters per second. At night, it will be 0-5 degrees cold, and during the day, it will be 8-13 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, and no precipitation is expected. Fog is possible in some places. An easterly wind will blow at 7-12 meters per second. At night, it will be 2 degrees cold, 3 degrees warm, and during the day, it will be 10-15 degrees warm.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Sirdaryo regions, the weather will be changeable, and no precipitation is expected. Fog is possible in some places. An easterly wind will blow at 7-12 meters per second. At night, it will be 2 degrees cold, 3 degrees warm, and during the day, it will be 10-15 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, and no precipitation is expected. An easterly wind will blow at 7-12 meters per second. At night, it will be 2 degrees cold, 3 degrees warm, and during the day, it will be 12-17 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, and no precipitation is expected. Fog is possible in some places. An easterly wind will blow at 5-10 meters per second. At night, it will be 0-5 degrees cold, and during the day, it will be 8-13 degrees warm.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be changeable, and no precipitation is expected. An easterly wind will blow at 7-12 meters per second. At night, it will be 0-5, and during the day, it will be 5-10 degrees warm.