Markaziy bank 3 ta bank va 5 ta mikromoliya tashkilotiga jarima sanksiyasi qo‘lladi
Markaziy bank talablari va o‘tkazilgan inspektsiya tekshiruvlari davomida jinoyiy faoliyatdan olingan daromadlarni legalashtirish, terrorizm va omaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish qoidalariga rioya qilinishida aniqlandigan qoidabuzarliklar uchun 3 ta bank, 5 ta mikromoliya tashkiloti va 2 ta to‘lov tashkilotiga nisbatan jarima sanksiyasi qo‘llandi. Bu haqda Markaziy bank xabar berdi.
Qayd etilishicha, prudensial normativ talablariga rioya etilmaganligi, o‘z faoliyatini belgilangan tartibda qonunchilik hujjatlar talablariga muvofiqlashtirmaganligi hamda inspektsiya tekshiruvlari davomida aniqlandigan kamchiliklar uchun 1 ta bank va 1 ta to‘lov tashkiloti chora va sanksiyalar qo‘llanishi mumkinligi to‘g‘risida ogohlantirilgan.
Shuningdek, aniqlandigan qoidabuzarliklar tufayli 13 noyabrdan boshlab "TEZPAY" va "NATIONAL PAY" aksiyadorlik jamiyatlarida olti oy muddatga to‘lov xizmatlari va ayrim turdagi operatsiyalarni amalga oshirish, jumladan, elektron shakldagi to‘lovlarga ishlov berish va to‘lovni amalga oshirish uchun zarur axborotni bankka uzatish yoki mazkur to‘lovlar bo‘yicha pul mablag‘larini qabul qilish cheklab qo‘yilgan.
Mazkur aksiyadorlik jamiyatlari yarim yil davomida pul o‘tkazmalari tizimi orqali pul mablag‘larini qabul qilish va amalga oshirish imkoniyatlaridan foydalana olmaydi.

The Central Bank imposed a fine on 3 banks and 5 microcredit organizations.
The Central Bank applied penalty sanctions to 3 banks, 5 microfinance organizations, and 2 payment organizations for identified violations of the rules on combating the legalization of income from criminal activity, terrorism, and the financing of the proliferation of weapons of mass destruction, in accordance with the requirements of the Central Bank and during the conducted inspections. The Central Bank reported this.
It was noted that one bank and one payment organization were warned about the possible application of measures and sanctions for non-compliance with prudential regulatory requirements, failure to bring their activities into compliance with the requirements of legislative documents in the prescribed manner, and for deficiencies identified during inspections.
Furthermore, due to the identified violations, starting from November 13, payment services and the execution of certain types of operations, including processing electronic payments and transmitting necessary information to the bank for executing these payments or accepting funds for these payments, have been suspended for a six-month period in the joint-stock companies "TEZPAY" and "NATIONAL PAYMENT SYSTEM".
These joint-stock companies will not be able to utilize the capabilities to accept and execute funds through the money transfer system for a period of six months.