Toshkent viloyatining Angren shahrida 15 yoshli voyaga yetmagan qiz 4 nafar yigit tomonidan zo‘rlanganligi haqida avval xabar berilgan edi. Bolalar ombudsmaniga ma'lum qilishicha, u hozirda Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazida davolanmoqda va ruhiy holatida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.
Ombudsman qizning umumiy sog‘lig‘i, ruhiy holati, ota-onasi va oila a'zolariga nisbatan emotsional munosabati hamda ularga bo‘lgan ishonch darajasini o‘rganish maqsadida shifoxonaga borgan. Suhbat davomida voyaga yetmagan qiz qaysi oila a'zosi bilan yashashni istashi haqida ham o‘z fikrini bildirgan.
Xabarda ta'kidlanishicha, shifokorlarning mas'uliyati va qizni parvarish qilishdagi mehri tufayli uning sog‘lig‘i yaxshilangan, tana vazni oshib, umumiy ahvoli barqarorlashgan.
Psixolog xulosasiga ko‘ra, u bilan olib borilayotgan muntazam muolajalar natijasida qizda ijobiy o‘zgarishlar bor. Shu bilan birga, davolanish tugagach, uni havfsiz va neytral muhitga joylashtirish maqsadga muvofiqligi qayd etilgan.
Ma'lumotga ko‘ra, ushu jinoyat bo‘yicha tergov yakunlanib, ish sudga yuborilgan. Qiz zo‘ravonlik holatidan keyin Toshkentdagi ixtisoslashtirilgan tibbiy muassasaga ko‘chirilgan.

The condition of the 15-year-old girl who was raped in Angren has been reported.
It was previously reported that a 15-year-old underage girl was raped by four young men in the city of Angren, Tashkent region. According to the Children's Ombudsman, she is currently undergoing treatment at the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center, and positive changes in her psychological state are being observed.
The Ombudsman visited the hospital to study the girl's general health, psychological state, emotional attitude towards her parents and family members, and the level of trust she has in them. During the conversation, the underage girl also expressed her opinion regarding which family member she would like to live with.
As noted in the report, due to the responsibility of the doctors and their affectionate care, her health has improved, her body weight has increased, and her general condition has stabilized.
According to the psychologist's conclusion, as a result of the regular sessions being conducted with her, there are positive changes in the girl. At the same time, it was noted that upon completion of treatment, it would be appropriate to place her in a safe and neutral environment.
Reportedly, the investigation into this criminal case has been completed and the case has been sent to court. The girl was transferred to a specialized medical institution in Tashkent after the violent incident.