Butun dunyoda jurnalistlar o‘ldirilishi holatlarining o‘ndan to‘qqiztasi ochilmay qolmoqda. Bu haqda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterresh "Jurnalistlarga qarshi jinoyatlar uchun jazosizlikka barham berish xalqaro kuni" munosabati bilan yo‘llagan murojaatida ma’lum qildi.
"Men Gazoda jurnalistlarning o‘ldirilishini qoralayman, ularning ko‘pligidan g‘azablanman va mustaqil hamda xolis tergov o‘tkazishga chaqiraman. Xalqaro jurnalistlarning Gazoga kirishiga to‘sqinlik qiluvchi taqiq mutlaqo qabul qilinishi mumkin emas", — deydi Antoniu Guterresh.
Jurnalistlar o‘ldirilishining eng ko‘p tasdiqlangan holatlari arab davlatlarida (82), Lotin Amerikasi va Karib havzasi mamlakatlarida (34), Afrikada (5), Osiyo-Tinch okeani mintaqasida (30) hamda Yevropa va Shimoliy Amerikada (12) qayd etilgan.
"Chegarasiz muxbirlar" tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yildan 2025-yilgacha kamida 1163 nafar jurnalist hibsga olingan, ularndan 568 nafari 48 mamlakatda hali ham hibsda qolmoqda.
BMT Bosh kotibining fikricha, davlatlar tezkor, puxta, xolis va mustaqil tergov yo‘li bilan jurnalistlarni o‘ldirganlik uchun jazosiz qolishga chek qo‘yishi kerak.

85 percent of journalist murders worldwide remain unsolved and obscure.
Ninety percent of journalist killings worldwide remain unresolved. This was stated by UN Secretary-General António Guterres in his address on the occasion of the International Day to End Impunity for Crimes against Journalists.
"I condemn the killing of journalists in Gaza, I am outraged by so many of them, and I call for an independent and impartial investigation. The restrictions preventing international journalists from entering Gaza are completely unacceptable," says António Guterres.
The highest number of confirmed journalist killings were recorded in Arab states (82), Latin America and the Caribbean (34), Africa (5), the Asia-Pacific region (30), and Europe and North America (12).
According to data from "Reporters Without Borders," from 2023 to 2025, at least 1,163 journalists were detained, of whom 568 are still detained in 48 countries.
According to the UN Secretary-General, states must put an end to impunity for killing journalists through prompt, thorough, impartial, and independent investigations.