Tadbirkor 2 dona qalampir uchun 20 ming so‘mlik chek berishi kerak edi. Ammo...
Navoiy viloyatida kichik xatolik sabab ikki dona qalampirning narxi 2 milliard so‘mga aylanib ketdi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Xabarga ko‘ra, do‘konda xaridor sotib olgan mahsuloti uchun 20 000 so‘mlik chek urish o‘rniga anglashilmovchilik bo‘lib 2 milliard so‘mlik chek urib yuborilgan. Buning natijasida esa sotuvchiga millionlab soliq kelib chiqqan.
Tadbirkor katta miqdordagi ortiqcha soliq qarzdorligi sabab chekni bekor qilish uchun soliq boshqarmasiga murojaat qilgan, biroq unga ma’lumotlarni tahrirlab bo‘lmasligini ma’lum qilingan va muammo hal qilinmagan.
Xatirchi tuman adliya bo‘limi tomonidan Navoiy viloyat soliq boshqarmasining 2025 yil 17 aprel kunidagi tegishli chekni tahrirlamaslik xatti-harakatini qonunga xilof deb topish yuzasidan Navoiy tumanlararo ma’muriy sudga shikoyat kiritilgan.

In Navoi, 2 bell peppers became 2 billion.
In Navoi region, a small mistake caused the price of two bell peppers to become 2 billion soum. The Ministry of Justice reported on this.
According to the report, at the store, instead of printing a receipt for 20,000 soum for the product purchased by the customer, an incomprehensible error occurred, and a receipt for 2 billion soum was printed. As a result, the seller was faced with millions in taxes.
The entrepreneur appealed to the tax authority to cancel the receipt due to a large amount of excess tax debt, but was informed that the data could not be edited and the problem was not resolved.
A complaint was filed with the Navoi Inter-District Administrative Court by the Khatirchi district justice department regarding the finding that the Navoi regional tax authority's action of not editing the relevant receipt on April 17, 2025, was illegal.