SSVda bir talay tanish-bilishchilik va manfaatlar toʻqnashuvi fosh etildi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining ma'lum qilishicha, joriy yilning iyul holatiga ko'ra, vazirlik tizimida moliya va iqtisodiyot sohasi bo'yicha faoliyat yurituvchi 1280 nafar xodimda manfaatlar to'qnashuvi va nepotizm holatlari aniqlandi.
'SSVda bir talay tanish-bilishchilik va manfaatlar toʻqnashuvi fosh etildi'ning rasmi
Joriy yilning iyul holatiga ko‘ra, vazirlik tizimida moliya va iqtisodiyot sohasi bo‘yicha faoliyat yurituvchi 1 280 nafar xodimda manfaatlar to‘qnashuvi va nepotizm holatlari aniqlandi.
Shundan:
➖134 tasi Ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari, Respublika davolash-profilaktika muassasalarida;
➖ 347 tasi hududiy sog‘liqni saqlash boshqarmalari, tuman (shahar) tibbiyot bo‘limlarida;
➖ 796 tasi vazirlik tizimidagi boshqa tibbiyot va davolash-profilaktika muassasalari hamda tizim tashkilotlarida qayd etildi.
Masalan, Virusologiya ilmiy tekshirish instituti moliya-iqtisod bo‘limi boshlig‘i N. A., va Andijon viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasining bosh hisobchisi G.G. o‘z bo‘ysunuvi va nazorati ostida qarindoshi bilan birgalikda faoliyat ko‘rsatib kelgan.
Ulug‘nor tumani tibbiyot birlashmasi bosh hisobchisi A.M. esa o‘z lavozimidan foydalangan holda yaqin qarindoshlari katta hamshira lavozimiga va o‘zi ishlab turgan bo‘limga laborant vazifasiga ishga joylashtirgan.
Ushbu holatlar bo‘yicha faoliyatida manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan xodimlarning mehnat shartnomasi bekor qilinib, rotatsiya qilindi.
Shuningdek, vazirlikning Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘limi tomonidan tizimli nazorat ishlari yo‘lga qo‘yilishi natijasida sohada 567 ta qonunbuzilish holati o‘z vaqtida bartaraf etildi.

A number of cognitive and interest conflicts were exposed in the CIS.
According to the Anti-Corruption Agency, as of July of the current year, 1,280 employees working in the financial and economic sector within the ministerial system have been identified as having conflicts of interest and cases of nepotism.
Image of 'A number of cognitive and interest conflicts were exposed in the CIS.'
According to the situation as of July of this year, 1,280 employees working in the finance and economy sector within the ministry's system were found to have conflicts of interest and cases of nepotism. identified.
➖ 134 were identified in Specialized Scientific-Practical Medical Centers and Republican treatment-and-prophylaxis institutions;
➖ 347 were identified in territorial health department and district (city) medical departments;
➖ 796 were recorded in other medical and treatment-and-prophylaxis institutions, as well as system organizations within the ministry's system.
For example, the head of the finance and economy department of the Virology Research Institute, N.A., and the chief accountant of the Andijan regional health department, G.G., had been operating together with a relative under their subordination and control.
The chief accountant of the Ulugnor district medical association, A.M., used her official position to employ close relatives to the position of senior nurse in the department where she worked and to the position of laboratory assistant.
Regarding these cases, the employment contracts of the employees who allowed conflicts of interest in their activities were terminated, and they were rotated.
Furthermore, as a result of systematic control measures initiated by the ministry's Internal Anti-Corruption Control Department, 567 cases of legal violations in the sector were promptly eliminated.
Image of 'In Tashkent, payments to citizens will be recalculated based on "metered water" situations.'