Solıq buzilishi haqida xabar bergan fuqarolarga 24,1 mlrd so‘m mukofot to‘landi
O‘zbekistonda 2025 yilning yanvar–sentabr oylarida soliq huquqbuzarliklari haqida xabar bergan fuqarolarga jami 24,1 milliard so‘m mukofot to‘landi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi xabar berdi.
Yil boshidan "Soliq" mobil ilovasining "Soliq hamkor" tizimi orqali 82 857 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 74 970 tasi – xarid cheki bermaslik, 3 001 tasi – to‘lovni plastik karta orqali qabul qilmaslik, 184 tasi – karta uchun xarid summasini oshirish, 4 702 tasi esa boshqa turdagi huquqbuzarlik holatlariga oid bo‘lgan.
Ko‘rib chiqilgan murojaatlar asosida 34 196 ta sayyor soliq tekshiruvi o‘tkazilib, ularning 98,8 foizida huquqbuzarlik aniqlangan. Natijada xabar bergan fuqarolarga 34 139 ta holat bo‘yicha undirilgan jarimalarning 20 foizi – 24,1 milliard so‘m mukofot sifatida to‘langan.
Eng ko‘p mukofot Toshkent shahri aholisi (6 mlrd 20 mln so‘m), eng kami esa Jizzax viloyati fuqarolari (733,5 mln so‘m) ulushiga to‘g‘ri keldi.
Ma’lumot uchun, soliq huquqbuzarliklari haqida xabar berganlarni pul bilan rag‘batlantirish tizimi O‘zbekistonda 2022 yil boshidan joriy etilgan.

In Uzbekistan, a total of 24.1 billion soums in rewards were paid to citizens who reported tax offenses in January-September 2025. This was reported by the Tax Committee.
Since the beginning of the year, 82,857 appeals have been received through the "Tax Partner" system of the "Tax" mobile application. Of these, 74,970 were for not providing a receipt, 3,001 were for not accepting payment via plastic card, 184 were for increasing the purchase amount for the card, and 4,702 were related to other types of offenses.
Based on the reviewed appeals, 34,196 mobile tax audits were conducted, with offenses identified in 98.8% of them. As a result, 20% of the fines imposed for 34,139 cases were paid as a reward of 24.1 billion soums to the citizens who reported them.
The largest reward share went to the residents of Tashkent city (6 billion 20 million soums), while the smallest share went to the citizens of Jizzakh region (733.5 million soums).
For reference, the system of monetary incentives for reporting tax offenses was introduced in Uzbekistan at the beginning of 2022.