Ular Kaliningrad viloyatidan chegara orqali Kibartay shahri yaqinida mamlakat hududiga taxminan 700 metr chuqurlikda kirib borgan va 18 soniyadan so‘ng orqaga qaytgan.
'Rossiya samolyotlari Litva havo hududiga buzib kirdi'ning rasmi
Hodisa sababli NATO havo politsiyasi missiyasi doirasida Ispaniyaga tegishli Eurofighter Typhoon qiruvchi samolyotlari havoga ko‘tarilgan. Litva bosh vaziri Inga Ruginyene vaziyat to‘liq nazoratda ekanini aytdi va milliy xizmatlar hamda ittifoqchilarning tezkor harakatini olqishladi.
Prezident Gitanas Nauseda Rossiyaning bu harakatini "xalqaro huquqni va mamlakat suverenitetini qo‘pol ravishda buzish" deb baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tashqi ishlar vazirligi Rossiya elchixonasi vakillarini chaqirib, nota topshiradi.
So‘nggi oylarda shunga o‘xshash holatlar ko‘paygani qayd etilmoqda: 10 sentyabr kuni Rossiya dronlari Polsha havo hududiga, 20 sentyabrda esa uchta MiG-31 qiruvchisi Estoniya chegarasidan o‘tgan. NATO bunday holatlarni "tobora mas’ulyatsiz harakatlar" deb baholab, o‘z hududining har bir qarichini himoya qilishini ma’lum qildi.
Litva mudofaa vaziri Dovile Shakalyen 2015 yilda Turkiya Rossiyaning Su-24 samolyotini urib tushirgani voqeasini eslab, "agar kerak bo‘lsa, havo hududini buzgan samolyotlar urib tushirilishi lozim"ligini ta’kidladi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy esa Moskva bu harakatlar orqali Yevropa osmonini himoya qilish salohiyatini sinovdan o‘tkazayotganini bildirdi.

Russian planes violated Lithuania's airspace.
They entered the country's territory from the Kaliningrad region across the border near the city of Kybartai to a depth of approximately 700 meters and turned back after 18 seconds.
Image of 'Russian planes violated Lithuania's airspace.'
Following the incident, Eurofighter Typhoon fighter jets belonging to Spain were scrambled as part of the NATO air policing mission. Lithuanian Prime Minister Ingrida Šimonytė said the situation was under full control and praised the rapid actions of the national services and allies.
President Gitanas Nausėda described Russia's action as a "gross violation of international law and the country's sovereignty." According to his words, the Ministry of Foreign Affairs will summon representatives of the Russian embassy and deliver a note.
It has been noted that similar incidents have increased in recent months: on September 10, Russian drones entered Polish airspace, and on September 20, three MiG-31 fighters crossed the Estonian border. NATO has assessed such incidents as "increasingly irresponsible actions" and stated it will defend every inch of its territory.
Lithuanian Minister of Defense Dovilė Šakalienė, recalling the 2015 incident where Turkey shot down a Russian Su-24 aircraft, emphasized that "if necessary, aircraft violating airspace must be shot down." Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stated that Moscow is using these actions to test the ability to defend European skies.