Bugun qayerlarda yomg‘ir yog‘adi?
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 18-20 daraja, kunduzi 33-35 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 23-28 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 30-35 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 30-35 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 34-39 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 30-35 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 24-29 daraja bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast data for today, September 12.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature will be 18-20 degrees at night and 33-35 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with short-term rain in some places. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s, with possible dust storms. The temperature will be 12-17 degrees at night and 23-28 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s, with possible dust storms. The temperature will be 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature will be 17-22 degrees at night and 34-39 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature will be 10-15 degrees at night and 24-29 degrees during the day.