“O‘zgidromet” bugun, 4 sentabr kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 18-20 daraja, kunduzi 35-37 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 13-18 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 33-38 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 13-18 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 11-16 daraja, kunduzi 25-30 daraja issiq bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast data to be observed today, September 4.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 18-20 degrees, during the day it will be hot at 35-37 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s and be accompanied by dust. The temperature at night will be 13-18 degrees, during the day it will be hot at 32-37 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s and be accompanied by dust. The temperature at night will be 17-22 degrees, during the day it will be hot at 32-37 degrees.
In Tashkent, Sirdaryo, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 15-20 degrees, during the day it will be hot at 32-37 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 17-22 degrees, during the day it will be hot at 33-38 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 13-18 degrees, during the day it will be hot at 32-37 degrees.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 11-16 degrees, during the day it will be hot at 25-30 degrees.