Bildirilishicha, usbu kasallik ortidan viloyatda chorva, asosan yirik shoxli mollar nobud bo‘lib, ularning egalari bundan iqtisodiy zarar ko‘rganini bildirishgan.
“Maymunchechakmi deyishdi-da, boshida londa-londa bez bo‘lar ekan. 76 yoshga kirib, bunday kasallikni ko‘rganim yo‘q edi”, — degan fuqarolardan biri.
Xalq tilida maymunchechak nomini olgan usbu kasallik bilan kurashishga urinayotgan qoramol egalari davo topa olmayotganlarini, urinishlar doim ham ijobiy natija bermayotgani hamda mutaxassislardan shu paytgacha zarur tavsiyalar berilmayotganini bildirishgan
Shahrisabz tumani veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish bo‘limi mutaxassislari esa tumanda vaziyat barqaror ekani va chorvaning mazkur kasallik bilan kasallanganlik darajasi xususidagi ma’lumotlar qayd etilmaganini ta’kidlagan.
“Xalq tilida maymunchechak deb ataladigan kasallik asilda nodular dermatit kasalligi hisoblanadi. Hozirgi kunda xalqimizga shuni aytishimiz kerak-ki, hech qanday vahima qiladigan holati yo‘q. Vaksinalarimiz mavjud, viloyatimiz bo‘yicha vaksinatsiya qilish ishlarini 90 foizga erishganmiz. Viloyatimizdagi mavjud 1 mln 700 mingdan ortiq mollar uchun zaxiramiz yaratib qo‘yilgan”, degan viloyat veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Sodiqjon Mamadiyorov.
Mutaxassis asosan to‘gli hududlarda kuzatilgan mazkur kasallik zararli hasharotlarning chaqishi va tashuvchanligi ortidan ko‘payganini hamda uni uzoqi bilan 7 kunda davolash mumkinligini, odamlarga yuqish holati esa mavjud emasligini aytgan.

In Kashkadarya, the buttercup caused the loss of livestock.
According to specialists, the disease was mainly observed in mountainous areas and increased due to insect bites and carriers.
Image of 'In Kashkadarya, the buttercup caused the loss of livestock.'
Reports spread on social networks about the outbreak of monkeypox among livestock in the Shakhrisabz district of the Kashkadarya region. The "Zamon" information program provided information about this situation.
It was reported that due to this disease, livestock, mainly large-horned animals, have been perishing in the region, and their owners have expressed that they are suffering economic losses as a result.
“They said it was monkeypox, and at first, there would be lumpy bumps. I am 76 years old and had never seen such a disease in my life,” said one of the citizens.
Livestock owners trying to fight this disease, commonly known as monkeypox, have stated that they cannot find a cure, that their efforts are not always yielding positive results, and that specialists have not yet provided the necessary recommendations.
However, specialists from the Shakhrisabz District Department of Veterinary and Livestock Development emphasized that the situation in the district is stable and that no information has been recorded regarding the extent of livestock infection with this disease.
“The disease commonly referred to as monkeypox is actually considered nodular dermatitis. Currently, we must tell our people that there is no reason to panic. We have vaccines available, and we have achieved 90% vaccination coverage across our region. A reserve has been created for the more than 1 million 700 thousand livestock in our region,” said Sodikjon Mamadiyorov, head of the department of the Regional Veterinary and Livestock Development Administration.
The specialist added that this disease, observed mainly in mountainous areas, has increased due to the bites and transmission by harmful insects, that it can be treated within a week with its specific treatment, and that there is no case of it transmitting to humans.