Andijonda 2 sinf o‘quvchilari hovuzda cho‘kib ketdi
Qayd etilishicha, Oltinko‘l tumani "ORS" MFYda yashagan 8 yoshli voyaga yetmagan A.U. hamda Oltinko‘l tumani "Suvyulduz" MFYda yashagan 8 yoshli M.M. joriy yilning 5 iyul kuni soat 14:00 larda Oltinko‘l tumani Turkiston massivida joylashgan “Jaloliddin oltin tolasi” fermer xo‘jaligiga qarashli tomchilab sug‘orish tizimi uchun qazilgan hovuzga cho‘milish uchun tushishgan.
Oqibatda, ikkisi ham suvda cho‘kib, hodisa joyida vafot etishgan. Ayni vaqtda tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.

In Andijan, 2nd-grade students drowned in a pond.
In the Andijan region, two 8-year-old children died after falling into a pond. This was reported by the Prosecutor General's Office spokesman Hayot Shamsutdinov.
It is noted that A.U., an 8-year-old minor from the "ORS" MCA in the Altinkul district, and M.M., an 8-year-old living in the "Suvyulduz" MCA of the Altinkul district, went swimming in a pond dug for the drip irrigation system of the "Jaloliddin golden fibre" farmstead in the Turkiston array of the Altinkul district, around 14:00 on July 5th of this year.
As a result, both of them drowned in the water and died on the spot. Preliminary investigation actions are currently being conducted.