Krit orolida kuchli o‘rmon yong‘ini yuzaga keldi
Gretsiyaning Krit orolida yuzaga kelgan keng ko‘lamli o‘rmon yong‘inlari tufayli 5 mingdan ortiq aholi xavfsiz hududlarga ko‘chirilgan. Bu haqda Zamon.uz’ xabar berdi.
Yong‘in bir nechta yo‘nalishda bir vaqtda tarqalayotgani va kuchli shamollar uni nazorat qilishni yanada qiyinlashtirayotgani tufayli hukumat holatni “juda og‘ir” deb e’lon qildi.
Yong‘in 3 iyul kuni sohilbo‘yi Allià shaharchasi yaqinida boshlangan va tez orada g‘arbga qarab kengaygan. Ierapetra shahrining vitse-meri Nektarios Papadakis so‘zlariga ko‘ra, olov ba’zi uylarga yetib borgan va o‘rmonlar hamda zaytun bog‘lariga katta zarar yetgan.
Kamida to‘rt kishi kasalxonaga yotqizilgan, ulardan ba’zilari o‘z uylarida qolishga uringan.
À Fotià shaharchasida ikki kishi olov bilan qurshab olingan plyajdan xususiy qayiq va qirg‘oq qo‘riqlash xizmatlari yordamida qutqarilgan.
Shu bilan birga, Afinadan 20 km uzoqlikdagi Rafina shahrida ham o‘rmon yong‘ini chiqqan, bu yerda 1 200 kishi evakuatsiya qilinib, beshta uy yongan, hatto poytaxt aeroportida uchish-qo‘nish yo‘lagi vaqtincha yopilgan.
Meteorologiya xizmati bugun — 4 iyul kuni — Attika, Krit, Evia, Peloponnes va Shimoliy Egey hududlarida o‘ta yuqori darajadagi yong‘in xavfi mavjudligini ogohlantirdi.
Favqulodda xizmatlarga Civil Protection bosh kotibiyati tomonidan hushyorlikni kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan.

Due to large-scale forest fires on the island of Crete, Greece, over 5,000 people have been evacuated to safe areas. This was reported by Zamon.uz’ here.
The government declared the situation “very serious” due to the fire spreading in several directions simultaneously and being exacerbated by strong winds making it harder to control.
The fire began near the coastal town of Almi on July 3 and quickly expanded westward. According to Nektarios Papadakis, vice-mayor of Ierapetra, the fire reached some houses and caused significant damage to forests and olive groves.
At least four people have been hospitalized, some of whom tried to stay in their homes.
In the town of Fotià, two individuals were rescued from a beach surrounded by fire, with the help of a private boat and coast guard services.
Additionally, a forest fire broke out in the city of Rafina, located 20 km away from Athens, where 1,200 people were evacuated, five houses burned down, and even the capital's airport runway was temporarily closed.
The meteorological service warned today — July 4 — of an extremely high risk of fire in the regions of Attica, Crete, Evia, Peloponnese, and the Northern Aegean.