O‘zbekistonda so‘nggi yetti yilda boshqaruv kadrlari tarkibi ancha yosharib, 40 yoshgacha bo‘lgan rahbarlar ulushi 37 foizdan 65 foizga oshdi. Bu haqda bugun, 30 iyun kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
“Biz Yangi O‘zbekistonda “xalq xizmatidagi davlat” tamoyilini ro‘yobga chiqarishda siz kabi iqtidorli, jonkuyar va yetakchilik qobiliyatiga ega o‘g‘il-qizlarimizga tayanamiz.
Shu bois, o‘tgan oyda istiqbolli kadrlar tayyorlash va ularni davlat boshqaruviga jalb etish bo‘yicha muhim farmonni imzoladim.
Endi, Davlat boshqaruvi akademiyasida “Kelajak liderlari” dasturi bo‘yicha har yili 100 nafar salohiyatli yoshlar o‘qitiladi”, dedi Prezident.
Bu yoshlar vazir va hokimlarga biriktiriladi, ikki oy ularning yonida yurib, tajriba orttiradi. Bir oyga xorijiy stajirovkaga yuboriladi.
Dasturni tamomlagan yoshlar rahbarlik lavozimlariga asosiy nomzod bo‘ladi.
Shuningdek, hozir tog‘-kon, agrosanoat, to‘qimachilik, kimyo, elektrotexnika, qurilish materiallari sohasida 1 million yoshlar mehnat qilmoqda. Endi sanoat, servis, tadbirkorlik va qishloq xo‘jaligida band yoshlarning kasbiy rivojlanishi bo‘yicha ham tizim yaratiladi. Har bir kasb yo‘nalishi bo‘yicha aynan yoshlar o‘rtasida respublika musobaqalari o‘tkaziladi. Bunda davlat korxonalari va xususiy sektor vakillari tengma-teng ishtirok etadi.
Tarmoq rahbarlari har yili o‘z tizimidagi 100 nafar yoshni seleksiya qilib, xorijiy stajirovkaga yuborishni yo‘lga qo‘yadi. Buning uchun, har bir tarmoq 10 milliard so‘mdan ajratadi. Bu mablag‘lar soliq solish bazasidan chegirib tashlanadi.
Bundan tashqari, o‘qishga kira olmagan maktab bitiruvchilari hamda texnikum va oliygohlarni tugatayotgan talabalarni band etish bo‘yicha 2 ta alohida dastur qabul qilindi. Shu maqsadda Aloqabank va Milliy bankka 300 million dollar ajratildi. Ular “Yoshlar biznesi” dasturi doirasida 100 ming yoshlarni, “Kelajakka qadam” orqali 140 ming oliygoh bitiruvchisini daromadli ish bilan ta’minlashga mas’ul bo‘ladi.
Bandlik vazirligi Savdo-sanoat palatasi Milliy bank bilan birga oliygoh, texnikum, kasbiy ta’lim bitiruvchilarini ish beruvchilar bilan bog‘laydigan platformani ishga tushiradi. Bandlik, Maktab, Oliy ta’lim vazirliklari “Harakatda daromad” elektron tizimini yaratib, ta’tildagi 3 million yoshlarni malaka talab qilmaydigan ishlar bilan band qiladi. Har yili yuqori sinf o‘quvchilarini kasb tanlashga qiziqtirish va ko‘maklashish maqsadida “Mening kasbim” respublika tanlovi o‘tkaziladi.

In Uzbekistan, over the last seven years, the composition of management personnel has significantly rejuvenated, with the proportion of leaders under 40 years of age increasing from 37 percent to 65 percent. President Shavkat Mirziyoyev reported this today, June 30, during a meeting with youth.
“In the New Uzbekistan, we rely on talented, dedicated, and leadership-capable young men and women like you to implement the principle of a “state serving the people.”
For this reason, last month I signed an important decree on preparing promising cadres and involving them in state management.
Now, every year, the Academy of Public Administration will train 100 talented young people as part of the “Future Leaders” program,” said the President.
These youths will be assigned to ministers and governors, spending two months alongside them to gain experience. They will be sent abroad for a one-month internship.
After completing the program, the young participants will become primary candidates for leadership positions.
Also, currently 1 million youths are working in the fields of mining, agro-industry, textile, chemistry, electrical engineering, and construction materials. Now, a system will also be created for the professional development of youths employed in the industries of industry, services, entrepreneurship, and agriculture. Republican competitions will be held for each professional direction among the youth. In these, representatives from state enterprises and the private sector will participate equally.
Sector leaders will annually select 100 young individuals from their areas for foreign internships. For this purpose, each sector will allocate 10 billion Uzbek som. These funds will be deducted from the tax base.
In addition, two separate programs were adopted for engaging school graduates who failed to enter higher education institutions, as well as students graduating from technical schools and universities. For this purpose, Aloqabank and the National Bank were allocated 300 million dollars. They will be responsible for providing 100,000 youths within the “Youth Business” program, and 140,000 university graduates through the “Step into the Future” program with profitable employment.
The Ministry of Employment, together with the Chamber of Commerce and Industry and the National Bank, will launch a platform connecting graduates of universities, technical schools, and vocational education with employers. The Ministries of Employment, Education, and Higher Education will create an “Earning through Activity” electronic system to engage 3 million young people in non-skilled jobs during holidays. Every year, a “My Profession” national competition will be held with the aim of encouraging and aiding high school students in choosing a profession.