Bugun harorat 38 darajagacha ko‘tariladi
O‘zgidrometning xabar berishicha, 29 iyun kuni Toshkentda havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 21-23 daraja iliq, kunduzi 33-35 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 18-23 daraja iliq, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ayrim joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 20-25 daraja iliq, kunduzi 33-38 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 20-25 daraja iliq, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 22-27 daraja iliq, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 20-25 daraja iliq, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikamizning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 12-17, kunduzi 25-30 daraja iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, on June 29, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no precipitation. The wind will blow from the east at 5-10 meters per second. The temperature at night will be 21-23 degrees warm, during the day 33-35 degrees hot.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 18-23 degrees warm, during the day 30-35 degrees hot.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 20-25 degrees warm, during the day 33-38 degrees hot.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 20-25 degrees warm, during the day 32-37 degrees hot.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. The temperature at night will be 22-27 degrees warm, during the day 35-40 degrees hot.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation. The wind will blow from the east at 5-10 meters per second. The temperature at night will be 20-25 degrees warm, during the day 32-37 degrees hot.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be partly cloudy, changing in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters per second. In some places, the wind speed can increase to 13-18 meters per second. At night it will be 12-17, during the day 25-30 degrees warm.