Turkiyaning Mardin viloyatidagi Midyat tumanida yuz bergan dahshatli hodisa ijtimoiy tarmoqlarda katta rezonansga sabab bo‘ldi. Jumhuriyat bulvarida ikki guruh o‘rtasida sodir bo‘lgan mushtlashuv va pichoqbozlik vaqtida, qochib ketayotgan 42 yoshli qamoqxona qo‘riqchisi Faruk Akish muvozanatini yo‘qotib, yo‘lga qulab tushdi. Shu payt harakatlanayotgan mikroavtobus uni bosib ketgan. Bu haqda “Zamon.uz” xabar bermoqda.
Voqea xavfsizlik kameralari tomonidan qayd etilgan. Videoyozuvda Faruk Akishning to‘satdan yiqilib, mikroavtobus g‘ildiraklari ostida qolib ketgani aniq ko‘rinadi. Shundan so‘ng darhol voqea joyiga tibbiy yordam ko‘rsatish brigadasi va politsiya yetib kelgan.
Akishga hodisa joyida tezkor tibbiy yordam ko‘rsatilgan va u Midyat davlat kasalxonasiga olib borilgan. Biroq shifokorlarning barcha urinishlariga qaramay, og‘ir jarohatlar olgan Akish hayotdan ko‘z yumgan. Otopsiyadan so‘ng marhumning jasadi dafn qilingan.
Mahalliy OAV xabariga ko‘ra, mushtlashuv tadbirkor va uning xodimlari o‘rtasida noma’lum sababga ko‘ra boshlangan. Politsiya voqeani har tomonlama tergov qilmoqda. Mikroavtobus haydovchisi hibsga olingan, transport vositasi va uning davlat raqami aniqlashtirilmoqda.
Rasmiylar ushbu hodisa yuzasidan keng qamrovli tergov boshlagan bo‘lib, aybdorlar javobgarlikka tortilishi ta’kidlanmoqda. Mardin aholisi orasida bu voqea keng muhokamaga sabab bo‘lgan, ayniqsa jamoat xavfsizligi va ommaviy voqealarda tartibni ta’minlash masalalari bo‘yicha savollar tug‘ilmoqda.

The tragic incident in the Midyat district of Mardin Province in Turkey has caused a major uproar on social networks. During a brawl and stabbing between two groups on Republic Boulevard, a 42-year-old prison guard named Faruk Akish lost his balance while fleeing and fell onto the road, where he was run over by a passing minibus. This is reported by “Zamon.uz” here.
The event was captured by security cameras. The video recording clearly shows Faruk Akish suddenly falling and getting trapped under the wheels of the minibus. Following this, a medical emergency team and the police immediately arrived at the scene.
Akish received immediate medical attention at the scene and was taken to Midyat State Hospital. Despite all efforts by doctors, Akish succumbed to his severe injuries. After an autopsy, the deceased's body was buried.
According to local media reports, the brawl started for unknown reasons between a businessman and his employees. The police are thoroughly investigating the incident. The minibus driver has been detained, and the vehicle and its license plate are being identified.
Officials have begun a comprehensive investigation into the incident, highlighting that those responsible will be held accountable. Among the population of Mardin, this incident has led to widespread discussions, particularly regarding public safety and the maintenance of order during mass events.