2024 yilda Yevropa va Markaziy Osiyoda qizamiq bilan kasallanish holati 127 350 taga yetib, 1997 yildan beri eng yuqori ko‘rsatkichni qayd etgandi.
Sog‘liqni saqlash idoralari yaqin oylarda kasallanish holatlari ko‘payishi mumkinligidan ogohlantirgan. Kasalliklarning oldini olish va nazorat qilish bo‘yicha Yevropa markazi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda Yevropa Ittifoqi bo‘ylab qizamiq bilan kasallanishning 5,5 mingga yaqin holati qayd etilgan. So‘nggi bir yil ichida emlanmagan 5 yoshgacha bo‘lgan bolalar orasida ko‘plab holatlar uchragan, deyiladi agentlik xabarida.
Qizamiq odatda yengil yoki o‘rtacha og‘irlikdagi kasallik hisoblanadi. Ammo ba’zi hollarda o‘limga olib kelishi mumkin. Emlash orqali kasallikdan forig‘ bo‘lish mumkin. Quyidagi rasmda aprel oyining oxirigacha 2025 yilda kasallanish holatlari eng yuqori bo‘lgan hududlar aks etgan.
Yevropa Ittifoqida qizamiq bilan kasallanganlarning aksariyati Ruminiyaga to‘g‘ri keladi. Mamlakatda aprel oyi oxirida 3605 ta kasallanish holati qayd etilgan. 3 kishi halok bo‘lgan. 2023 yilda aholining atigi 62 foizi qizamiqqa qarshi to‘liq emlangan. Bu kasallik tarqalishining oldini olish uchun zarur bo‘lgan 95 foizlik chegaradan ancha past.
2025 yilning shu davriga qadar Fransiyada qizamiq bilan kasallanish holatlari 526 tani tashkil etdi. Bu qisman joriy yilda mamlakatga olib kelingan qizamiq holatlari sonining sezilarli darajada ko‘payishi bilan bog‘liq, deya ta’kidlangan. Kamida 41 ta holat Marokashdan olib kirilgan deb qaralmoqda. 2024 yilda esa 26 ta holat qayd etilgan. 2023 yilda Fransiyada aholining 93 foizi to‘liq emlangan. Ammo xalq orasida emlanmaganlar bo‘lsa, kasallik osongina tarqalishi mumkin.
Niderlandiyada 2025 yilning dastlabki 4 oyida qizamiq bilan kasallanish bo‘yicha 371 ta holat qayd etilgan. Marokash yoki Ruminiyada qizamiq bilan kasallanib, keyin mamlakatga kelgan odamlar orasida 20 dan ortiq holat aniqlangan.
Niderlandiya sog‘liqni saqlash idoralari, masalan, boshlang‘ich maktablar yoki bolalar muassasalarida qizamiq infeksiyalari klasterlari mavjudligini, aksariyat holatlar 10 yoshgacha bo‘lgan bolalar orasida kuzatilishini bildirgan. Niderlandiya Yevropa Ittifoqida 81 foiz bilan qizamiqqa qarshi emlanishning eng past ko‘rsatkichiga ega. Faqat Ruminiya va Kiprda (80 foiz) qamrov darajasi pastroq.

One of the most contagious diseases in the world, measles, is spreading in the European Union countries. This was reported by Euronews here.
In 2024, the number of measles cases in Europe and Central Asia reached 127,350, marking the highest figure since 1997.
Health authorities have warned that the number of cases could increase in the coming months. According to the European Centre for Disease Prevention and Control, nearly 5,500 cases of measles were recorded across the European Union in 2025. There have been numerous cases among unvaccinated children under the age of 5 over the past year, the agency reported.
Measles is generally considered a mild or moderately severe disease. However, in some cases, it can lead to death. Vaccination can prevent the disease. The following image shows the regions with the highest number of cases by the end of April 2025.
The majority of measles cases in the European Union are in Romania. There were 3,605 cases reported at the end of April in the country. Three people have died. In 2023, only 62 percent of the population was fully vaccinated against measles, significantly below the 95 percent threshold needed to prevent the spread of the disease.
Up to the same period in 2025, France reported 526 cases of measles. This is partly due to a significant increase in cases brought to the country this year, it was emphasized. At least 41 cases are believed to have been brought from Morocco. In 2024, 26 cases were recorded. In 2023, 93 percent of the population in France was fully vaccinated. However, if there are unvaccinated people among the population, the disease can spread easily.
In the Netherlands, 371 cases of measles were reported in the first four months of 2025. More than 20 cases were identified among people who contracted measles in Morocco or Romania and then came to the country.
The Dutch health authorities have reported the presence of measles infection clusters, for example, in primary schools or child care facilities, with most cases occurring among children under the age of 10. The Netherlands has the lowest coverage rate for measles vaccination in the European Union at 81 percent, only lower in Romania and Cyprus (80 percent).