Qirg‘izistonning sobiq prezidenti Almazbek Atamboyev o‘ziga qo‘yilgan ayblovlar bo‘yicha xalqaro sud oldida mahkamaga tortilishiga tayyorligini bildirdi.
"Prezident Sadir Japarov go‘yo muvaqqat hukumat Bakiyev ishi bo‘yicha ochiq sud jarayonidan qo‘rqishini aytdi. U meni korrupsiyadan tortib qotillikkacha bo‘lgan boshqa ko‘plab jinoyatlarda ham aybladi. Shuning uchun men rasmiylarga aniq qadam taklif qilaman: Rim statutini ratifikatsiya qiling va Bosh prokuraturaga Xalqaro sudga murojaat qilish bo‘yicha topshiriq bering. Men sudda shaxsan qatnashib, barcha ayblovlarga javob berishga tayyorman", deb yozdi u ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida.
Atambayev hukumatga Qo‘y-Tosh voqealarining barcha ishtirokchilarini ozod qilishni taklif etdi, chunki uning fikricha, bu ish uydirma.
"Mamlakat rahbariyatiga murojaat qilaman: bunchalik pastkashlik qilmang, bunchalik mayda-chuyda bo‘lmang - qamoqxonalarda va shartli ravishda noqonuniy ravishda ushlab turilgan barcha begunoh odamlarni, aslida Qo‘y-Tosh ishi va boshqa uydirma jinoyat ishlari bo‘yicha "garovga olinganlarni" ozod qiling. Bu odamlar faqat o‘z huquqini himoya qilgani va adolatli Qirg‘izistonni orzu qilgani uchun jazolanmoqda. Ularning bundan keyin ham qamoqda saqlanishi - davlat va hukumat uchun, mamlakat rahbari uchun sharmandalikdir. Agar hukumat adolat istayotgan bo‘lsa, xalqaro tribunaldan qo‘rqmaydi. Agar Haaga meni aybdor deb topsa, har qanday muddatni panjara ortida o‘tkazishga tayyorman", dedi Atambayev.
3 iyun kuni Bishkekning Pervomayskiy tuman sudi mamlakatning sobiq prezidenti Almazbek Atambayevni mol-mulkini musodara qilish bilan birga sirtdan 11 yilu 6 oyga ozodlikdan mahrum qildi. Shuningdek, prezident ma’muriyatining sobiq rahbari Farid Niyozov va parlamentning sobiq deputati Ravshan Jeenbekov 7 yilu 8 oyga ozodlikdan mahrum etildi va sud zalida hibsga olindi.
2019 yilning 7 avgust kuni Bishkek yaqinidagi Qo‘y-Tosh qishlog‘ida Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining (GKNB) "Alfa" guruhining maxsus bo‘linmalari Atambayevni kuch bilan hibsga olishga urindi va bu sobiq davlat rahbari tarafdorlari bilan qurolli to‘qnashuvga aylandi. Maxsus kuchlarning bir askari o‘q yeb halok bo‘ldi. «Alfa»ning olti nafar jangchisi qo‘lga olindi va ertasi kuni qo‘yib yuborildi. 2019 yil 8 avgustida maxsus kuchlar sobiq davlat rahbarini yana hibsga olishga uringan paytda to‘qnashuvlar davom etdi. Shundan so‘ng Atambayev Qirg‘iziston huquq-tartibot idoralari xodimlariga taslim bo‘ldi va hibsga olindi. 7-8 avgust voqealari chog‘ida 225 kishi, jumladan, Ichki ishlar vazirligining 91 nafar, Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining 40 nafar xodimi jarohatlandi.

Kyrgyzstan's former President Atambayev has expressed readiness to answer at the International Court.
The Bishkek court sentenced Kyrgyzstan's former president, Almazbek Atambayev, to 11 years and 6 months of imprisonment in absentia, along with the confiscation of his property. Atambayev considers this verdict unjust and has expressed his readiness to defend his point of view in an international court.
Image of 'Kyrgyzstan's former President Atambayev has expressed readiness to answer at the International Court.'
The former president of Kyrgyzstan, Almazbek Atambayev, has expressed his readiness to face trial before an international court on the charges against him.
"President Sadyr Japarov said as if the interim government is afraid of an open court process in the Bakiyev case. He has accused me of many other crimes, ranging from corruption to murder. Therefore, I propose a clear step to the officials: Ratify the Rome Statute and instruct the Prosecutor General's Office to apply to the International Court. I am ready to personally participate in the trial and respond to all charges," he wrote on his social media page.
Atambayev has suggested to the government to release all participants of the Koi-Tash events, as he believes this case is fabricated.
"I appeal to the country's leadership: do not stoop so low, do not be so petty - release all the innocent people who are being illegitimately held in prisons and conditionally, actually 'hostages' in the Koi-Tash case and other fabricated criminal cases. These people are being punished merely for defending their rights and dreaming of a just Kyrgyzstan. Their further detention would be a disgrace for the state and government, and for the country's leader. If the government wants justice, it should not be afraid of an international tribunal. If The Hague finds me guilty, I am ready to spend any term behind bars," Atambayev said.
On June 3, the Pervomaisky district court in Bishkek sentenced the country's former president, Almazbek Atambayev, to 11 years and 6 months in prison in absentia, along with the confiscation of his property. Additionally, the former head of the president's office, Farid Niyazov, and the former parliament deputy, Ravshan Jeenbekov, were sentenced to 7 years and 8 months in prison and were taken into custody in the courtroom.
On August 7, 2019, near the village of Koi-Tash outside Bishkek, special forces of the National Security State Committee of Kyrgyzstan (GKNB) "Alfa" group attempted to forcefully detain Atambayev, and this turned into an armed confrontation with supporters of the former state leader. One of the special forces soldiers was killed by gunfire. Six fighters of “Alfa” were captured and released the next day. On August 8, 2019, during another attempt by special forces to detain the former state leader, confrontations continued. Following this, Atambayev surrendered to the Kyrgyz law enforcement officers and was detained. During the events of August 7-8, 225 people, including 91 employees of the Ministry of Internal Affairs and 40 employees of the National Security State Committee, were injured.