Japarov Atamboyevni afv etmoqchimi?
Qayd etilishicha, Sadir Japarov sud qarorlariga aralashmaganini va aralashmasligini ta’kidlab, “Sudning qarori qanday bo‘lishidan qat’iy nazar, unga bo‘ysunish kerak”— deydi.
“Qabul qilingan qarorni noqonuniy deb hisoblasangiz, yuqori idoralarga murojaat qiling, Oliy sud bunga chek qo‘ysin. Sud qarorini hech kim o‘zgartira olmaydi. Mening ham bunga haqqim yo‘q”, — deya qo‘shimcha qiladi u.
Shu bilan birga, prezident Almazbek Atamboyev mamlakatga qaytgan taqdirda hibsga olinadimi yoki yo‘qligi haqida gapirar ekan, uning afv etish huquqi borligini eslatdi.
“Agar u ariza bersa, uni afv etishim mumkin. Qo‘y-Tosh voqealaridan beri olti yil o‘tdi. Ehtiroslar allaqachon so‘ndi. Menimcha, sudlar unchalik qattiqqo‘l bo‘lmagan bo‘lardi. Albatta, bu mening sudlarga yuklayotgan fikrim emas, balki mening shaxsiy, fuqarolik fikrim. Menimcha, ular faqat sinov muddati yoki jarima bilan cheklansa yaxshi bo‘lardi”, deydi Japarov.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 3 iyun kuni Bishkekning Pervomay tuman sudi Qo‘y-Tosh voqealari bo‘yicha hukm chiqardi.
Sobiq prezident Almazbek Atamboyev mol-mulki musodara qilinib, davlat mukofotlaridan mahrum qilingan holda 11 yil 3 oyga ozodlikdan mahrum etildi. Ishdagi boshqa ayblanuvchilarga ham turli muddatlar berildi.
Almazbek Atambayev 2023 yilning fevralida sud tomonidan davolanish uchun qo‘yib yuborilgan. U Ispaniyaga uchib ketgan va shundan beri Qirg‘izistonga qaytmagan.

Does Japarov intend to pardon Atambayev?
The leader of Kyrgyzstan commented on the court decision issued against the former head of state, Almazbek Atambayev.
Image of 'Does Japarov intend to pardon Atambayev?'
Kyrgyzstan President Sadyr Japarov, commenting on the court decision against former state leader Almazbek Atambayev, said he is ready to pardon him. He revealed this in his latest interview with the “Kabar” national agency.
It is noted that Sadyr Japarov emphasized that he does not interfere and will not interfere with court decisions, saying, “Regardless of what the court's decision is, we must obey it—."
“If you consider the decision to be illegal, you should appeal to higher authorities, let the Supreme Court put an end to it. No one can change the court's decision. I don't have the right either,” he added.
Furthermore, while discussing whether Almazbek Atambayev would be arrested if he returned to the country, the president reminded of his right to pardon.
“If he applies, I can pardon him. It has been six years since the Koi-Tash events. Passions have already subsided. I think the courts would not have been so harsh. Of course, this is not an opinion I am imposing on the courts, but rather my personal, civic opinion. I believe it would be better if they were limited to only probation or a fine,” Japarov said.
Let us remind you, on June 3 of this year, the Bishkek Pervomay District Court passed a sentence on the Koi-Tash events.
Former President Almazbek Atambayev was sentenced to 11 years and 3 months in prison, with confiscation of property and deprivation of state awards. Other defendants in the case received various terms.
Almazbek Atambaev was released for treatment by the court in February 2023. He flew to Spain and has not returned to Kyrgyzstan since then.