2025 yil 10 may kuni Qibray tumani "Botanika" MFY Botanika Vir ko‘chasi 65-uyda yashovchi 24 yoshli qiz o‘z uyidan noma’lum tomonga chiqib ketib, bedarak yo‘qolgan. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov ma’lumot berdi.
Olib borilgan tezkor-qidiruv harakatlari natijasida, 2025 yilning 2 iyun kuni Qibray tumani “Soxibkor” MFY Ifor ko‘chasidagi 11-sonli GESning ahlat yig‘iladigan kovushidan qizning murdasi tan jarohatlarsiz topildi.
Qayd etilishicha, qizning o‘limi yuqori nafas yo‘llarini suyuqlik (suv) bilan berkilishidan kelib chiqqan mexanik asfiksiya sabab bo‘lganligi qayd etilgan.
Mazkur holat yuzasidan Qibray tuman prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda va natijasi bo‘yicha qonuniy qaror qabul qilinishi ta’minlanadi.

In the Tashkent region, a 24-year-old girl was found dead.
On May 10, 2025, a 24-year-old girl residing at 65 Botanika Vir street, "Botanika" MFC, Qibray district, left her home for an unknown destination and disappeared without a trace. This information was provided by the press secretary of the Prosecutor General, Hayot Shamsutdinov.
As a result of the conducted rapid-search operations, on June 2, 2025, the girl's body was found without any injuries in the waste collection area of the power station No. 11 located at Ifor street, “Sohibkor” MFC, Qibray district.
It is noted that the girl's death was caused by mechanical asphyxia due to the blockage of the upper respiratory tract by a liquid (water).
Regarding this case, pre-investigation checks are being conducted by the Qibray district prosecutor's office, and a legal decision will be made based on the results.