Microsoft asoschisi Bill Geyts boyligining asosiy qismini keyingi 20 yil ichida Afrikada sog‘liqni saqlash va ta’lim xizmatlarini yaxshilashga sarflamoqchi. Bu haqda BBC xabar berdi.
Milliarder Efiopiya poytaxti Addis Abebada nutq so‘zladi. U Afrikaning yosh innovatorlariga qit’ada sog‘liqni saqlashni yaxshilash uchun sun’iy intellekt (SI)ni ishga solish taklifini bergan.
Geyts jamg‘armasining ta’kidlashicha, Afrika bo‘yicha 3 ta ustuvor vazifa belgilab olingan: 1) onalar va chaqaloqlar o‘liminining oldini olish; 2) keyingi avlodning halokatli yuqumli kasalliklardan aziyat chekmasdan o‘sishini ta’minlash; 3) millionlab odamlarni qashshoqlikdan olib chiqish.
May oyida Geyts boyligining 99 foizini hayriya qilishini e’lon qilgandi. Uning boyligi 2045 yilga kelib 200 milliard dollarga yetishi prognoz qilingan. Forbes reytingiga ko‘ra, uning boyligi 2025 yilda 115,1 milliard dollarni tashkil etadi.
Mozambikning sobiq birinchi xonimi Grasa Machel bu e’lonini olqishlab, “ayni inqiroz paytida yordam” bo‘lishini aytgan. Amerika Qo‘shma Shtatlari hukumati Afrikaga ko‘rsatilayotgan yordamni, jumladan, OIV/OITS bilan kasallangan bemorlarni davolash dasturlarini qisqartirgan. Bu esa qit’adagi sog‘liqni saqlashning kelajagi haqida xavotirlarni keltirib chiqarmoqda.

Microsoft founder Bill Gates plans to spend the majority of his fortune improving health and education services in Africa over the next 20 years. This was reported by BBC here.
The billionaire spoke in Addis Ababa, the capital of Ethiopia. He proposed to Africa's young innovators to employ artificial intelligence (AI) to improve healthcare on the continent.
According to the Gates Foundation, three priority tasks have been identified for Africa: 1) preventing maternal and infant deaths; 2) ensuring the next generation survives without being afflicted by deadly infectious diseases; 3) lifting millions out of poverty.
In May, Gates announced that he would give away 99 percent of his fortune. His wealth is projected to reach $200 billion by 2045. According to Forbes, his fortune is expected to be $115.1 billion by 2025.
Mozambique's former first lady Graça Machel praised the announcement, describing it as "help during a crisis." The United States government has cut aid to Africa, including programs for treating patients with HIV/AIDS. This raises concerns about the future of healthcare on the continent.