«Qozog‘istonning birinchi prezidenti Nursulton Nazarboyevning turmush o‘rtog‘i, 85 yoshga kirgan Sara Nazarboyeva olamdan o‘tdi. Yaqinlari va oilasiga chuqur ta’ziya bildiraman. Imoni salomat bo‘lsin», — deb yozdi Yedilov.
Biroq orqadan u mazkur postni o‘chirdi va Sara Alpisovna hali tirik ekanini ma’lum qildi. Shu bilan birga, u avvalgi qora-oq suratni rangli tasvir bilan almashtirdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Sara Nazarboyeva so‘nggi kunlarda Almatidagi Prezident ishlari boshqarmasining Milliy gospitali (“Sovminka”)da tanasi og‘ir holatda bo‘lgan. Uning shifoxonaga yotqizilgani haqidagi xabar 2025 yil 5 may kuni paydo bo‘lgandi.
Ayrim manbalarga ko‘ra, uning ahvolini qozog‘istonlik va xorijlik shifokorlar nazorat qilgan, biroq hayotini saqlab qolish imkoni bo‘lmagani aytilmoqda.
Shuningdek, Qozog‘iston Majlisi deputati Daulet Muqayev ham uning vafoti haqida yozgan:
«Sara Alpisqizi dunyodan o‘tdi. Imon bayligini tilayman… Alloh panohida bo‘lsin», — deb, u ham qora-oq suratni ilova qilgan.
Biroq bu xabarga zid ravishda, jurnalist Aset Matayev Sara Nazarboyeva tirik ekanini bildirib, bu ajiotajni «Sovminka» hududiga Nursulton Nazarboyevning tashrifi bilan izohladi.
«Sara Alpisovna tirik. Unga Nursulton Nazarboyev tez-tez tashrif buyuradi. Buni bir necha ishonchli manbalar tasdiqladi», — dedi Matayev.
Ayni paytda, Sara Nazarboyevaning vafoti rasmiy ravishda tasdiqlanmagan.
Biografiya
Sara Nazarboyeva 1941 yil 12 fevralda tug‘ilgan. U Nursulton Nazarboyev bilan nikohda bo‘lib, uch nafar qizi bor. Yoshligida ishlab chiqarishda mehnat qilgan, keyinchalik iqtisodchi mutaxassisligi bo‘yicha ta’lim olgan.
1992 yilda “Bo‘bek” nomli xayriya jamg‘armasini tashkil qilgan, bu tashkilot yetim bolalarni qo‘llab-quvvatlash va maktablarda “O‘zini anglash” dasturini joriy etish bilan shug‘ullangan.
Faoliyati uchun qo‘shni va xalqaro tashkilotlar tomonidan bolalar huquqini himoya qilishdagi hissasi uchun mukofotlangan.
Sara Nazarboyeva 1991 yildan 2019 yilgacha Qozog‘istonning rasmiy birinchi xonimasi bo‘lgan. 2023 yilda ommaviy axborot vositalari uning qayta o‘zining qizlik familiyasi — Qonaqayga qaytganini xabar qilishgan. Manbalarga ko‘ra, oila a’zolari hozircha Almatida bo‘lishmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2024 yil 26 dekabrda BES.media telegram-kanali noto‘g‘ri ravishda uning vafoti haqida xabar bergan edi. Keyinroq tahririyat buni texnik xatolik deb izohlab, rasman uzr so‘ragan. O‘shanda Nursulton Nazarboyev matbuot xizmati Sara Nazarboyeva tirikligini rasman ma’lum qilgandi.
14 may 2025 yil kuni esa “Kursiv” nashri muxbiri Nikita Danilin “Sovminka” hududida haqiqiy vaziyatni aniqlash uchun borgan, biroq uni shifoxona hududidan chiqib ketishga majbur qilishgan va "muammolar bo‘lishi" bilan tahdid qilishgan.

Did Kazakhstan's former first lady Sara Nazarbayeva pass away – is it a rumor or truth?
The wife of Kazakhstan's first president Nursultan Nazarbayev, former first lady Sara Alpisovna Nazarbayeva, passed away at the age of 84 in Almaty, it was reported. This was announced by the author of the YEDILOV ONLINE telegram channel, Yerbol Edilov here.
«The spouse of Kazakhstan's first president Nursultan Nazarbayev, Sara Nazarbayeva, has left this world at the age of 85. I express my deepest condolences to her family and relatives. May her faith be strong», — wrote Edilov.
However, he later deleted this post and stated that Sara Alpisovna is still alive. At the same time, he replaced the previous black-and-white picture with a colored image.
According to reports, Sara Nazarbayeva was in a critical condition in the last days at the National Hospital of the Presidential Affairs Administration (“Sovminka”) in Almaty. The news of her hospitalization emerged on May 5, 2025.
Some sources say that her condition was monitored by Kazakhstani and foreign doctors, but it is reported that there was no chance of saving her life.
Deputy of Kazakhstan's Parliament Daulet Muqaev also wrote about her death:
«Sara Alpisovna has passed away. I wish her faith be enriching… May she be in God's protection», — he also added a black-and-white photo.
Contrary to this news, journalist Aset Mataev declared that Sara Nazarbayeva is alive, explaining the fuss with a visit by Nursultan Nazarbayev to the «Sovminka» area.
«Sara Alpisovna is alive. Nursultan Nazarbayev visits her frequently. This has been confirmed by several reliable sources», — said Mataev.
At the moment, Sara Nazarbayeva's death has not been officially confirmed.
Biography
Sara Nazarbayeva was born on February 12, 1941. She was married to Nursultan Nazarbayev, and they have three daughters. In her youth, she worked in production before studying to become an economist.
In 1992, she founded the charity foundation "Bobek", which is dedicated to supporting orphaned children and implementing the "Self-Understanding" program in schools.
For her work, she was honored by neighboring and international organizations for her contribution to protecting the rights of children.
Sara Nazarbayeva served as the official first lady of Kazakhstan from 1991 to 2019. In 2023, the media reported that she had reverted to her maiden name, Qonaqay. According to sources, her family is currently in Almaty.
Recall, on December 26, 2024, the BES.media telegram channel incorrectly announced her death. The editorial office later described this as a technical error and officially apologized. At that time, Nursultan Nazarbayev's press service officially confirmed that Sara Nazarbayeva was alive.
On May 14, 2025, a reporter from the publication "Kursiv", Nikita Danilin, went to "Sovminka" to find out the true situation but was forced to leave the hospital area and was threatened with "problems".