Urugvay sobiq rahbari — Xose Muxika 90 yoshida hayotdan ko‘z yumgan.
"Chuqur qayg‘u bilan shuni ma’lum qilamizki, hamkasbimiz Xose Muxika vafot etdi. Prezident, aktivist, yetakchi... Bizga bergan hamma narsangiz va xalqingizga bo‘lgan chuqur muhabbatingiz uchun tashakkur", — deya yozdi u X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida.
Voqea yuzasidan Urugvay hukumati mamlakatda 16-maygacha motam e’lon qildi. Mamlakat ichki ishlar vaziri Karlos Negro dafn marosimida xorijiy delegatsiyalar ishtirok etishiga umid bildirgan.
Ma’lumot uchun, Xose Muxika 1935-yil 20-mayda tug‘ilgan. Yoshligida Tupamaros so‘l radikal partizan harakati a’zosi bo‘lgan va buning uchun 14 yil harbiy qamoqxonalarda o‘tirgan. U 2010—2015-yillarda Urugvay prezidenti lavozimida ishlagan, so‘ngra mamlakat parlamentiga saylangan.
2018-yil avgust oyida u vakolatlari 2020-yilda tugashiga qaramay, iste’foga chiqish to‘g‘risidagi arizasini yozgan. Sobiq prezident buning sababini “uzoq yo‘ldan charchagani” bilan izohlagan.
Davlat rahbari sifatida u juda kamtarona hayot kechirgan. Rafiqasi bilan qishloq uyida yashagan va deyarli barcha maoshini xayriya ishlariga sarflagan. Shu sababli OAVda uni “dunyodagi eng qashshoq prezident” deb atay boshlashgan. Muxikaning prezidentlik davri Urugvay dunyoda birinchi bo‘lib marixuanani qonuniylashtirgani bilan esda qolarli bo‘ldi.
2024-yili Xose Muxikaga qizilo‘ngach saratoni tashxisi qo‘yilgan edi. Yanvar oyida u saraton kasalligi boshqa a’zolarga ham tarqala boshlaganini aytib, vatandoshlari bilan vidolashgandi. Urugvay sobiq prezidenti saratonni davolashdan bosh tortgandi. U dafn etilishi uchun barcha tayyorgarliklarni ko‘rib qo‘yganini ta’kidlagandi.

Former Uruguayan leader Jose Mujica, known as the world's poorest president, has died at the age of 90. This was announced by the current head of state, Yamandu Orsi.
"With deep sorrow, we inform you that our colleague Jose Mukika has passed away. President, activist, leader... "Thank you for everything you have given us and for your deep love for your people," he wrote on his page on the social network X.
The Uruguayan government declared a state of mourning in the country until May 16. The Minister of Internal Affairs of the country, Carlos Negro, expressed hope for the participation of foreign delegations in the funeral.
For information, Jose Mujica was born on May 20, 1935. In his youth, Tupamaros was a member of the left-wing radical partisan movement, for which he served 14 years in military prisons. He served as President of Uruguay from 2010 to 2015, then was elected to the country's parliament.
In August 2018, he wrote a resignation letter despite the expiration of his term in 2020. The former president attributed this to "fatigue from the long journey."
As head of state, he led a very modest life. He lived with his wife in a country house and spent almost all his earnings on charity. For this reason, the media began to call him "the poorest president in the world." Mujica's presidency was memorable for Uruguay being the first in the world to legalize marijuana.
In 2024, Jose Mujica was diagnosed with esophageal cancer. In January, he said goodbye to his compatriots, saying that cancer had begun to spread to other organs. The former president of Uruguay refused to treat cancer. He stated that he had made all the arrangements for his burial.
During his presidency, Jose Mujica refused to live in the palace, moreover, he spent most of his salary on charity. During his tenure as president, his only possession was a 1987 Volkswagen Beetle.