AQSh prezidenti Donald Tramp Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan telefon orqali suhbatlashganidan so‘ng, Ukrainada 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish rejimini taklif qildi. Bu haqda Tramp o‘zining “Truth Social” platformasida yozib qoldirdi.
“Agar o‘t ochishni to‘xtatish rejimi buzilsa, Qo‘shma Shtatlar va uning ittifoqchilari Rossiyaga nisbatan qo‘shimcha sanksiyalar joriy etadi. Men Yevropaliklar bilan birgalikda Rossiya va Ukraina o‘rtasida barqaror tinchlik o‘rnatishga intilaman”, — deya bayonot berdi Tramp.
Ushbu chiqish Zelenskiy bilan o‘tgan muloqot ortidan yuz berdi. Ukraina rahbari suhbatni “yaxshi” deb atab, tinchlik sari aniq qadamlar zarurligini muhokama qilganliklarini aytdi.
“Ukraina bugunoq 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishga tayyor. Rossiyadan ham shunga nisbatan aniq qaror kutyapmiz. Har qanday formatda muzokaralarga tayyormiz, ammo Moskva o‘zining jiddiy yondashuvini namoyon etishi kerak”, — deya ta’kidladi Zelenskiy.
Uning ta’kidlashicha, 7 may kuni Ukraina urushni kamida 30 kunga to‘xtatishni yana bir bor taklif qilgan.
Rossiya tomoni hozircha na Zelenskiyning, na Trampning tashabbuslariga munosabat bildirmadi. Avvalroq, Vladimir Putin G‘alaba bayrami munosabati bilan 11 may soat 00:00 gacha o‘t ochishni to‘xtatishni e’lon qilgan edi.
Shuningdek, Rossiya Prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov Rossiya davlat telekanali efirida Rossiya va AQSh rahbarlari o‘rtasida uchrashuvga intilish borligini bildirgan. Uning aytishicha, “Vashington Moskvaning talablari va pozitsiyasini tushuna boshlagan”. Shu bilan birga, u AQSh Rossiyani hafsalasi pir qilganidan ko‘ra ko‘proq umidsizlik uyg‘otayotganini ta’kidladi.

The US leader stated this during a telephone conversation with the Ukrainian leader.
"If the ceasefire regime is violated, the United States and its allies will impose additional sanctions against Russia. "Together with Europeans, I strive to establish lasting peace between Russia and Ukraine," Trump stated.
This statement followed a conversation with Zelenskyy. The Ukrainian leader called the conversation "good" and said they discussed the need for concrete steps towards peace.
"Ukraine is ready for a 30-day ceasefire today. We expect a clear decision regarding this from Russia. We are ready for negotiations in any format, but Moscow must demonstrate its serious approach," Zelenskyy stressed.
He emphasized that on May 7, Ukraine once again proposed to stop the war for at least 30 days.
The Russian side has not yet reacted to either Zelenskyy's or Trump's initiatives. Earlier, Vladimir Putin announced a ceasefire until 00:00 on May 11 in connection with Victory Day.
Also, Yuri Ushakov, Assistant to the President of Russia, stated on the Russian state television channel that there is a desire for a meeting between the leaders of Russia and the United States. According to him, "Washington has begun to understand Moscow's demands and position." At the same time, he emphasized that the US is causing more disappointment than it is causing disappointment in Russia.