Bular — ko‘plab patologiyalar qatori allergik kasalliklarni ham keltirib chiqaruvchi asosiy omillar. Shu bois dunyo bo‘yicha ushbu turdagi xastaliklarni aniqlash, davolash va ularning oldini olish dolzarb masalaga aylanmoqda, deya xabar bermoqda SSV Matbuot xizmati.
Respublika ixtisoslashtirilgan allergologiya va klinik immunologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi yurtimizda mazkur yo‘nalishda aholiga malakali tibbiy xizmat ko‘rsatuvchi bosh muassasa hisoblanadi.
— 200 ga yaqin tekshiruv usullarini qo‘llayapmiz, — deydi markaz direktori Ilmira Razikova. — Masalan, birgina “ALEX” tashxis usuli bemor qonidagi salkam 300 ta allergenga sezuvchanlikni molekular oqsil darajasida aniqlash imkonini beradi.
“PROTIA Allerqy-Q 96” texnologiyasi orqali esa 90 turdagi maxsus allergenlarni bir vaqtning o‘zida tekshirish mumkin. Qolaversa, eng ilg‘or diagnostika usuli bo‘lgan “Phadia 200” yordamida 100 ga yaqin mahsulotlarga nisbatan oqsil darajasida allergik holatlarni aniqlay olamiz.
Umuman, shu yil boshidan buyon markazimizda 5 ta yangi tashxis va 5 ta davolash usuli joriy etildi. Jumladan, yashirin bronxlar giperreaktivligini aniqlashda bronxoprovakatsion diagnostika turidan foydalana boshladik. Immunoglobulin Ye ni IXLA usulida tekshirish o‘zlashtirildi.
Markazimizda yangi LOR-kombayn moslamasi ishga tushirildi. Shu tariqa yuqori nafas a’zolarini tekshirish imkoniyati yuzaga keldi.
Dori allergiyasi natijasida rivojlangan toksikodermiyani hamda surunkali idiopatik qavarchiqlarni plazmoferez yordamida, gistaminozlarni “DAO Prim Vegan” preparati bilan davolash texnologiyasi, bahorgi o‘simliklar changchalari aralashmasi bilan maxsus allergologik immunoterapiya amaliyotga tatbiq etildi.
Shu bilan birga, yaqinda maslahat poliklinikamizga Angliyada ishlab chiqilgan BTL-08 SPIRO PRO spirografini o‘rnatdik. Bu texnologiya orqali tashqi nafas yo‘llariga baho berilib, sinamalar o‘tkaziladi.
Hozir muassasamizda rivojlangan mamlakatlar klinikalarida qo‘llanilayotgan eng zamonaviy innovatsion allergochip ImmunoCAP ISAC tekshiruv usulini yo‘lga qo‘yish harakatidamiz. Bu diagnostika vositasi bir paytning o‘zida 112 xil allergenning oqsilli molekulasini aniqlash imkonini beradi.
Bunday izlanish va yangilanishlar natijasida markazimizga xorijiy mamlakatlardan ham bemorlar murojaatlari soni orta boshladi. Misol uchun, o‘tgan uch oyda bu yerda Rossiya, Hindiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkaniston, Afg‘oniston kabi o‘nga yaqin davlatdan tashrif buyurgan fuqarolarning qariyb 170 nafari ambulator, 20 nafarga yaqini statsionar sharoitda davolandi.

Environmental pollution, the consumption of foods enriched with chemical additives and preservatives, excessive use of medications, sedentary lifestyle, stress...
Image of 'Allergic diseases are being identified through innovative methods.'
These are the main factors causing numerous pathologies, including allergic diseases. Therefore, the detection, treatment, and prevention of such diseases have become pressing issues worldwide, reports the Ministry of Health Press Service.
The Republic Specialized Center of Allergology and Clinical Immunology is considered the leading institution in our country providing qualified medical services in this direction.
We use about 200 testing methods, — says the center director Ilmira Razikova. — For example, the “ALEX” diagnostic method alone allows us to detect sensitivity to nearly 300 allergens at the molecular protein level.
The “PROTIA Allerqy-Q 96” technology enables simultaneous testing for 90 types of specific allergens. Furthermore, with the help of the most advanced diagnostic method, “Phadia 200,” we can identify allergic conditions to nearly 100 products at the protein level.
Overall, since the beginning of this year, our center has introduced 5 new diagnostic and 5 new treatment methods. For instance, we started using the bronchoprovocation diagnostic type for detecting hidden bronchial hyperreactivity. The testing of Immunoglobulin E by the CLA method has been mastered.
A new ENT-combine device has been launched in our center. This allows us to examine the upper respiratory tract.
Technologies for treating toxicoderma developed as a result of drug allergies and chronic idiopathic urticaria with plasmapheresis, histaminoses with the “DAO Prim Vegan” preparation, and special allergological immunotherapy with a mixture of spring plant pollen were implemented.
In addition, we recently installed the BTL-08 SPIRO PRO spirometer developed in England in our consultation clinic. This technology allows us to assess the external respiratory pathways and conduct tests.
We are currently striving to implement the latest innovative allergochip ImmunoCAP ISAC testing method used in clinics of developed countries. This diagnostic tool allows us to simultaneously detect the protein molecule of 112 different allergens.
As a result of such research and innovations, the number of patients from foreign countries starting to approach our center has begun to increase. For example, in the past three months, nearly 170 outpatients and about 20 inpatients from almost ten countries, including Russia, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Afghanistan, were treated here.