HAMAS tomonidan ushlab turilgan garovdagi fuqarolar masalasida hukumat harakatlarini tanqid qilgan zaxiradagi harbiylar va nafaqadagi ofitserlar imzolagan maktub Isroil armiyasi ichida urush bo‘yicha chuqur jarlik borligini namoyon etdi.
Isroil harbiy-havo kuchlarining yuzlab zaxiradagi askarlari va sobiq ofitserlari Isroil hukumatini HAMAS bilan kelishuvga erishish va garovdagilarni qaytarishga chaqiruvchi murojaatnomaga imzo chekdi. Buning uchun, hatto, G‘azodagi urushni to‘xtatishga ham tayyor bo‘lish lozimligi ta’kidlandi.
Qariyb ming nafar kishi, jumladan, sobiq bosh shtab boshlig‘i va boshqa yuqori harbiy amaldorlar tomonidan imzolangan ushbu xat Isroil armiyasidagi ichki ziddiyatlar borligini fosh qilib qo‘ydi. Harbiy-havo kuchlari G‘azodagi urushda hal qiluvchi rol o‘ynamoqda — ularning havodan bergan zarbalari anklavning katta qismini vayron qildi va minglab odamlarni o‘ldirdi.
Mazkur murojaat 2024 yil mart oyi o‘rtasida Isroil va HAMAS o‘rtasidagi vaqtincha otashkesim samarasizlikka uchraganidan so‘ng, garovdagilar taqdiriga oid xavotirlar yanada ortganini ko‘rsatdi. Ular 18 oydan ortiq vaqtdan beri G‘azoda HAMAS jangarilari tomonidan ushlab turilmoqda.
Bosh vazir Binyamin Netanyahuning ma’muriyati ushbu xatga darhol javob qaytarib, “harbiy harakatlar davrida Isroil mudofaa kuchlarini zaiflashtiradigan va dushmanni kuchaytiradigan bayonotlar kechirib bo‘lmas harakatlardir”, — deya e’tiroz bildirgan.
Isroil armiyasi mazkur xatni imzolagan faol xizmatdagi zaxiradagi askarlarni xizmatdan bo‘shatishga qaror qilganini ma’lum qildi. Biroq, imzolaganlarning ko‘pchiligi nafaqadagi harbiylar ekanini va ushbu ishdan bo‘shatishlar ko‘p sonli bo‘lmasligini bildirdi. Mazkur jarayon qachondan boshlab amalga oshirilishi aniq emas.
Bu murojaat harbiy-havo kuchlari a’zolari tomonidan hukumatning urushni olib borish tarziga qarshi qilingan eng ommaviy tanqidlardan biri bo‘ldi. Ayni shunday tanqidlar avval ham 2023 yildagi hukumat islohotlariga qarshi butun mamlakat bo‘ylab o‘tkazilgan namoyishlar davomida ko‘zga tashlangan. O‘shanda harbiy uchuvchilar xizmatni tark etish bilan tahdid qilishgan edi.
HAMASning 2023 yil oktyabridagi hujumi so‘nggida namoyishlar to‘xtatilgan edi. Biroq joriy yilda hukumat qaytadan sud tizimida islohotlar o‘tkazishga, jumladan, sudyalarni tanlashda siyosiy nazoratni kuchaytirishga urina boshladi.
Urush davomida Isroilning yuqori harbiy rahbarlari bir necha bor yashirincha otishma to‘xtashi kerakligini talab qilganlar. Bu bilan garovdagilarni ozod qilish va askarlarga dam berish ko‘zda tutilgan. Yanvar oyida o‘tkazilgan vaqtincha sulhdan keyin muzokaralar uzilib qoldi va urush qayta boshlandi.
Payshanba kuni imzolangan xatda: “Urushni davom ettirish garovdagilarning o‘limiga olib keladi. Bu xavfsizlik emas, siyosiy manfaatlar uchun kurashdir”, — deyilgan.
“Jangni to‘xtating va barcha garovdagilarni qaytaring — hoziroq! Har bir o‘tayotgan kun ularning hayotini xavf ostiga qo‘yadi”.
Netanyaxu tanqidchilari uni shaxsiy siyosiy manfaatlarini garovdagilar taqdiridan ustun qo‘yganlikda ayblashmoqda. Agar urush HAMASni to‘liq yo‘q qilmasdan to‘xtatiladigan bo‘lsa, uning o‘ta o‘ngchi koalitsiyasi uni tark etish bilan tahdid qilmoqda.
Harbiy-havo kuchlarining sobiq yuqori amaldori, general-mayor Nimrod Sheffer o‘zini xatga imzo chekkanlar qatorida ekanini tasdiqlab, “59 nafar garovdagi isroillikni G‘azoda tashlab qo‘yish — axloqan nomaqbul”, — dedi.
“Kimdir bu haqda ovoz chiqarishi kerak. Ular uyga qaytishi shart. Endi sukut saqlab bo‘lmaydi”.
G‘azodagi falastinliklar uchun esa Isroilning yangi bombardimonlari g‘oyat og‘ir oqibatlarga olib kelmoqda. G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, urush qayta boshlanganidan beri yana 1000 nafardan ziyod odam halok bo‘lgan. (Avval 50 mingga yaqin ayollar va bollar halok bo‘lgan edi).
Isroil rasmiylarining bildirishicha, havo hujumlari HAMAS jangarilari va ularning qurol-yarog‘ infratuzilmasini nishonga olmoqda. Ular bu hujumlar bilan HAMASni garovdagilarni ozod qilishga majburlashni maqsad qilgan.
Payshanba kuni Isroil armiyasi 2023 yil 7 oktyabrdagi hujumda qatnashgan HAMAS qo‘mondonini o‘ldirganini ma’lum qildi. Shu kuni, G‘azo shahrining Shajoiya tumanidagi havo hujumi oqibatida kamida 23 kishi, jumladan 8 bola halok bo‘lgani haqida G‘azo favqulodda holatlar xizmati ma’lum qildi. Isroil esa HAMASni fuqarolar yashaydigan hududlarda o‘z pozitsiyalarini joylashtirganlikda ayblamoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lum qilishicha, chorshanba kuni Isroil zarbasi oqibatida halok bo‘lgan yana 40 kishining jasadi G‘azo bo‘ylab shifoxonalarga yetkazilgan.
Isroilning so‘nggi hujumi G‘azo hududining yarmidan ko‘p qismini qamrab olgan ommaviy evakuatsiya buyruqlari bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. New York Times tahliliga ko‘ra, bu ma’lumotlar Isroil armiyasi xaritalariga asoslangan. Sun’iy yo‘ldosh suratlari esa Isroil armiyasi G‘azoning eng janubiy shahri Rafahni ikki tomondan qurshab olganini ko‘rsatmoqda.
O‘tgan hafta Netanyaxu G‘azoda yangi koridor tashkil etilishini aytdi. Ushbu “Morag yo‘lagi” Rafahni G‘azo bog‘lanma qismi bilan uzib qo‘yishi mumkinligi aytilmoqda. Bu yo‘lak nomini Isroil 2005 yilda chiqib ketgan G‘azo janubidagi Morag posyolkasidan olgan bo‘lishi mumkin.

Nearly 1000 Israeli military pilots are demanding to stop the war in Gaza.
Hundreds of reserve soldiers and former officers of the Israeli Air Force signed a petition calling on the Israeli government to reach an agreement with HAMAS and to secure the release of hostages.
Image of 'Nearly 1000 Israeli military pilots are demanding to stop the war in Gaza.'
The government's actions regarding citizens held hostage by HAMAS have been criticized in a letter signed by reservist military members and retired officers, highlighting a deep divide within the Israeli army over the war, as demonstrated.
Hundreds of reservist soldiers and former officers of the Israeli Air Force have signed a petition calling on the Israeli government to reach an agreement with HAMAS and bring back the hostages. It was emphasized that even stopping the war in Gaza might be necessary.
Nearly a thousand people, including a former Chief of Staff and other high-ranking military officials, signed this letter, exposing internal conflicts within the Israeli army. The Air Force plays a decisive role in the war in Gaza — their aerial strikes have devastated a large part of the enclave, killing thousands of people.
This petition showed increased concerns about the fate of the hostages after a temporary ceasefire between Israel and HAMAS in March 2024 proved ineffective. They have been held in Gaza by HAMAS militants for more than 18 months.
Prime Minister Benjamin Netanyahu's administration immediately responded to this letter, stating that “statements that weaken the Israeli defense forces and strengthen the enemy during military actions are inexcusable actions,” expressing opposition.
The Israeli army has decided to discharge the active service reservist soldiers who signed the letter. However, most of those who signed are retired military personnel, indicating that the dismissals may not be widespread. It is not clear when this process will be implemented.
This petition was one of the most massive criticisms against the government's way of conducting the war by members of the Air Forces. Similar criticisms had previously been highlighted during nationwide protests against government reforms in 2023. At that time, military pilots had threatened to leave service.
The protests were halted following HAMAS's attack in October 2023. However, this year the government again started to attempt reforms in the judiciary system, including increasing political control over the selection of judges.
During the war, Israel's top military leaders repeatedly demanded a secret ceasefire. This was intended to free the hostages and give soldiers a break. After a temporary truce in January, negotiations broke off, and the war resumed.
In the letter signed on Thursday, it was stated: “Continuing the war will lead to the death of the hostages. This is a struggle for political interests, not security,”.
“Stop the fight and bring back all the hostages — now! Every passing day puts their lives at risk”.
Netanyahu's critics accuse him of prioritizing his personal political interests over the fate of the hostages. If the war is stopped without fully destroying HAMAS, his far-right coalition threatens to leave him.
A former high-ranking Air Forces official, Major General Nimrod Sheffer, confirmed he was among those who signed the letter, saying, “Leaving behind 59 Israeli hostages in Gaza is morally unacceptable,”.
“Someone has to speak out. They must return home. Silence cannot be maintained.”
For Palestinians in Gaza, however, Israel's new bombings are leading to dire consequences. According to the Gaza Health Ministry, more than 1,000 people have died since the war resumed. (Previously, nearly 50,000 women and children had died).
Israeli officials say the air strikes are targeting HAMAS militants and their weapons infrastructure. They aim to force HAMAS to release the hostages with these attacks.
On Thursday, the Israeli army announced the death of a HAMAS commander who participated in the attack on October 7, 2023. On the same day, the Gaza emergency services reported that an air strike in the Shajaiya district of Gaza City killed at least 23 people, including 8 children. Israel accuses HAMAS of placing its positions in civilian areas.
According to the Health Ministry, the bodies of another 40 people killed in an Israeli strike were delivered to hospitals across Gaza on Wednesday.
The latest Israeli strike, conducted alongside mass evacuation orders, covers more than half of Gaza territory. According to a New York Times analysis, this information is based on maps of the Israeli army. Satellite images show the Israeli army has surrounded Rafah, Gaza's southernmost city, from two sides.
Last week, Netanyahu mentioned the establishment of a new corridor in Gaza. This “Morag corridor” could potentially separate Rafah from the main part of Gaza. This corridor might be named after the Morag settlement from which Israel withdrew in 2005.