Unga ko‘ra tomonlar o‘rtasida ilmiy vailmiy-texnik ma’lumotlar, materiallar, nashrlarva boshqa tegishli ma’lumotlar almashinuvi yo‘lgaqo‘yiladi. O‘zbekistonlik yosh olimlar va tadqiqotchilar uchun ilmiy stajirovkalar tashkil etiladi, tegishli sohalarda ilmiy salohiyatniyanada oshirish va kasbiy rivojlanishimkoniyatlari yaratiladi. Shuningdek, Oroldengizi qurigan tubi ekotizimini tiklash bo‘yicha o‘zaro hamkorlik olib boriladi.
Tadqiqot markazi rahbari Tarifa Alzaabi bilanbo‘lib o‘tgan uchrashuvda mazkur masalalar atroflicha muhokama etildi.
Ma’lumot o‘rnida, Sho‘rlanish sharoitidabiodehqonchilik xalqaro markazi (ICBA) 1999 yilda tashkil etilgan xalqaro, notijorat qishloqxo‘jaligi amaliy tadqiqot markazi bo‘lib, butundunyo bo‘ylab 50 dan ortiq hamkorlar, jumladan, hukumat va nodavlat tashkilotlar hamda tadqiqotinstitutlari bilan hamkorlik qiladi. Usho‘rlangan yerlarga ega bo‘lgan hududlarda qishloqxo‘jaligining barqarorligini oshirishda muhimrol o‘ynaydi va butun dunyo bo‘ylab qishloqxo‘jaligi samaradorligini hamda oziq-ovqatxavfsizligini yaxshilashga yoram beradi. ICBAning tadqiqotlari 30 dan ortiq mamlakatlardaqo‘llanilmoqda.
Innovatsion rivojlanish agentligi delegatsiyasivakillari xizmat safari davomida shuningdek, ICBAning tajriba maydonlarida olimlartomonidan amalga oshirilgan tadqiqotlar, Amirliklarning tuproq muzeyi (Emirates Soil Museum), shuningdek, qurg‘oqchilik, issiqlik vasho‘rlanishga chidamli o‘simlik turlarininggermplazmasining dunyodagi eng yirikkolleksiyalaridan biri bo‘lgan noyob genbankfaoliyatini ko‘zdan kechirdilar.

Young scientists and researchers from Uzbekistan will undergo scientific internships in the UAE.
Additionally, cooperation will be conducted on the restoration of the ecosystem of the dried-up Aral Sea bottom.
Image of 'Young scientists and researchers from Uzbekistan will undergo scientific internships in the UAE.'
United Arab Emirates' Dubai city Innovation Development Agency  delegation ICBA with Memorandum of Understandingsigned. The Agency's press service reported,
According to it , the parties will exchange scientific and-technical information, materials, publications, and other relevant information. Exchange of experience will be established. Scientific internships will be organized for young researchers and scientists from Uzbekistan, aimed at further increasing the scientific potential and creating opportunities for professional development.Moreover, the restoration of the Aral Sea's dried-up bottom ecosystem will be conducted through mutual cooperation.
The meeting between Tarifa Alzaabi, Director of the Research Center, and the agency's delegation was held to discuss these issues in detail.
For your information
, the International Center for Biosaline Agriculture (ICBA) was established in 1999 as an international, non-profit agricultural research center focused on improving food security and introducing sustainable agricultural practices in salinity-affected and resource-scarce countries worldwide, including over 50 partners globally, ranging from governments and NGOs to research institutes. It plays a crucial role in enhancing the resilience of agriculture in saline conditions and contributes to improving agricultural efficiency and food security worldwide. ICBA's research is applied in over 30 countries.
During the service visit of the delegation of the Agency for Innovation Development, representatives also observed research conducted by scientists in ICBA's experimental fields, the Emirates Soil Museum, as well as collections of plant germplasm resistant to drought, heat, and salinity, which are among the world's largest collections. This includes the unique gene bank activity.