G‘azo sektorida Isroil qo‘shinlari bilan to‘qnashuv oqbatida qurbon bo‘lgan falastinliklar soni 46 ming 788 nafarga yetdi. Bu haqda Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligining so‘nggi ma’lumotlariga tayanib, IRNA xabar berdi.
So‘nggi 24 soat ichida Isroil hujumlari tufayli 81 falastinlik halok bo‘ldi, yana 188 nafari yaralandi. 2023 yil 7 oktyabrdagi jangovar harakatlar boshlanganidan buyon jami qurbonlar soni 46 ming 788 kishini, yaradorlar soni esa 110 ming 453 nafarni tashkil etadi.
Bundan tashqari, G‘azo fuqarolik mudofaasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 16 yanvar kuni kechqurun sulh e’lon qilinganidan beri yana 77 nafar falastinlik, jumladan, 21 bola va 25 ayol halok bo‘lgan. Davom etayotgan hujumlarda 250 dan ortiq kishi jiddiy jarohat olgan. Yuqorida ko‘rsatilgan sonlar yana oshgan ham bo‘lishi mumkin.
Shu bilan birga, Qatar Bosh vaziri Muhammad bin Abdul Rahmon Ol Soniy Falastin va Isroil tomonlari o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishilganini ma’lum qildi. Sulh 19 yanvardan kuchga kirishi kutilmoqda va kelishuv doirasida HAMAS falastinlik mahbuslarni ozod qilish evaziga 33 nafar isroillik garovdan ozod qilishga rozi bo‘ldi.

The number of Palestinians killed in clashes with Israeli forces in the Gaza Strip has reached 46,788. This was reported by the IRNA reported.
In the last 24 hours, 81 Palestinians have been killed and another 188 have been injured due to Israeli attacks. Since the start of the military actions on October 7, 2023, the total number of victims has reached 46,788 people, and the number of injured is 110,453.
Moreover, according to information provided by the Gaza Civil Defense, since the announcement of peace on the evening of January 16, another 77 Palestinians, including 21 children and 25 women, have been killed. More than 250 people have been seriously injured in the ongoing attacks. The numbers mentioned above may still increase.
Meanwhile, the Prime Minister of Qatar, Muhammad bin Abdul Rahman Al Sani, announced that an agreement has been reached between the Palestinian and Israeli sides to cease fire. The peace is expected to take effect from January 19, and under the agreement, HAMAS has agreed to free 33 Israeli hostages in exchange for the release of Palestinian prisoners.