Toshkent viloyatining Bekobod shahri IIB binosida sudlanuvchining akasini kaltaklab, uning o‘limiga sabab bo‘lgan IIB xodimi 9 yilga ozodlikdan mahrum qilindi. darakchi.uz sud hukmi bilan tanishdi.
Sud hujjatida qayd etilishicha, 1991 yilda tug‘ilgan F.M. 2022 yil yanvar oyidan 2024 yilning iyul oyiga qadar Toshkent viloyati IIBB uchinchi mintaqaviy hudud Bekobod shahar IIB JXX Huquqbuzarliklar profilaktika bo‘linmasi profilaktika inspektori lavozimida ishlab kelgan. U huquqni muhofaza qiluvchi organ mansabdor shaxsi bo‘la turib, mansab vakolati doirasidan chetga chiqqan.
2024 yilning 19 iyun kuni soat 17:30 larda profilaktika inspektorlari tomonidan IIB xodimlarining qonuniy talablarini bajarmasdan faol qarshilik ko‘rsatgani sababli aka-uka 1981 yilda tug‘ilgan D.Yu. va 1978 yilda tug‘ilgan D.Yu.lar JIB Bekobod shahar sudi binosidan Bekobod shahar IIB ma’muriy binosiga kuch ishlatib olib ketilgan. Inspektor F.M. ularni so‘rovxonaga olib kirmasdan, D.Yu.ning qo‘llarini orqaga qayirgan holda qaddini bukkan hamda qorin qismiga tizzasi bilan zarba bergan. So‘ngra uni yerga yiqitib, uning yuz va qorin qismlariga zarba berib, og‘ir tan jarohati yetkazgan.
So‘ngra aka-ukalarni ichki ishlar organlarida jinoyat va hodisalarga oid arizalar, xabarlar hamda boshqa ma’lumotlarni qabul qilish, ro‘yxatga olish, ko‘rib chiqish va hisobini yuritish yuzasidan tegishli tartibda ularning xatti-harakatlarini hujjatlashtirish o‘rniga, ularni vaqtincha ushlab turish uchun o‘z vakolat doirasida shaxsan o‘zi yoxud boshqa mansabdor shaxsning ushlab turish uchun asos hisoblanuvchi qaror (ajrim)i qabul qilinmaganligini bila turib, IIB binosi ichidagi VUTXga kiritishga erishgan. D.Yu. olgan tan jarohati oqibatida voqea joyida vafot etgan.
2024 yilning 24 dekabr kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Bekobod tuman sudida bo‘lib o‘tgan sudda F.M. aybiga iqrorlik bildirmagan. U dastlabki tergov organi tomonidan noto‘g‘ri ayblov e’lon qilingani, D.Yu.ni tepmagani, kamerada tepganga o‘xshab ko‘rinib qolgani, uning ukasini tartibga chaqirish uchun urib yuborganini aytib, jabrlanuvchilarning oilasidan kechirim so‘ragan hamda moddiy va ma’naviy zararlarni to‘lashga tayyorligini bildirgan.
F.M.ning aybi guvohlarning ko‘rsatmalari va boshqa dalillar bilan o‘z tasdig‘ini topgan. Sud F.M.ni Jinoyat kodeksining 104-moddasi 3-qismi “d” bandi (qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish jabrlanuvchining o‘limiga sabab bo‘lishi), 109-moddasi 1-qismi (qasddan badanga yengil shikast yetkazish) va 206-moddasi 1-qismi (hokimiyat yoki mansab vakolati doirasidan chetga chiqish) bilan aybli deb topgan. Unga 3 yil muddatga IIB tizimida, davlat ishtirokidagi tashkilotlarda rahbarlik hamda moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilgan holda 9 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan. Jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘tash belgilangan.

The court delivered its verdict to the officer who beat a citizen to death after bringing him to the IIB.
Image of 'The court delivered its verdict to the officer who beat a citizen to death after bringing him to the IIB.'
An employee of the Internal Affairs Department in the city of Bekabad, Tashkent region, was sentenced to 9 years of imprisonment for beating the defendant's brother, causing his death. darakchi.uz became familiar with the court verdict.
According to the court document, F.M., born in 1991, had been working as a prevention inspector in the Bekabad city Division for Prevention of Legal Violations of the Tashkent Regional Internal Affairs Directorate's third regional district from January 2022 to July 2024. He, being an official of a law enforcement agency, exceeded his official powers.
On June 19, 2024, at about 17:30, because the brothers showed active resistance without complying with the lawful demands of the Internal Affairs personnel, D.Y., born in 1981, and D.Y., born in 1978, were forcibly taken from the building of the Bekabad city court to the administrative building of the Bekabad City Internal Affairs Department by the prevention inspectors. Inspector F.M., without taking them to the interrogation room, bent D.Y.'s arms behind his back and his body, and hit his abdomen area with his knee. Then, he knocked him down and inflicted serious bodily harm by hitting his face and abdomen area.
Instead of properly documenting their actions in terms of receiving, registering, reviewing, and keeping records of criminal and incident reports, statements, and other information at the internal affairs agencies, he managed to enter them into the PTD (Temporary Detention Facility) inside the Internal Affairs building, knowing that no decision (resolution) considered as a basis for detention by himself or another official within his authority was made. D.Y. died from the injuries he sustained at the scene.
At the trial held on December 24, 2024, by the Criminal Court of Bekabad district, F.M. did not plead guilty. He claimed that the preliminary investigation authority had wrongly accused him, suggesting that it seemed like he kicked D.Y. on the camera, when in fact he had hit him to discipline his brother, and he apologized to the victims' family, expressing readiness to compensate for the material and moral damages.
F.M.'s guilt was confirmed by witness statements and other evidence. The court found F.M. guilty under Article 104, part 3, paragraph "d" (intentional infliction of grave injury resulting in the victim's death), Article 109, part 1 (intentional infliction of light injury), and Article 206, part 1 (abuse of official powers) of the Criminal Code. He was deprived of the right to hold positions related to leadership and financial responsibility in the system of Internal Affairs and in organizations involving the state for a period of 3 years, with a sentence of 9 years of imprisonment. The sentence is to be served in an ordinary regime colony.