Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumaniga tashrif buyurib, bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Xushmanzara tog‘lar bag‘ridagi bu hududning drayveri, albatta, turizm. So‘nggi yillarda infratuzilma yaxshilanib, yilning barcha faslida maroqli hordiq chiqarish imkoniyati yaratildi. Dam olish, sog‘lomlashtirish, chang‘i, sayohat, umumiy ovqatlanish majmualari barpo etildi. Eski sanatoriy va bolalar oromgohlari yangilandi.
Xususan, besh yil avval tumanda 2 ming 240 o‘rinli 26 ta maskan bo‘lgan bo‘lsa, shu davrda sohaga 2 trillion so‘mdan ziyod investitsiya kiritilib, 13 mingdan ko‘p o‘ringa ega 59 ta yirik turizm inshooti ishga tushirildi. Asosiy avtomobil yo‘li ta’mirlanib, qo‘shimcha yo‘llar qurildi.
Bularning natijasida turizm jadal rivojlandi, tashrif buyuruvchilar 12 barobarga oshdi. Jumladan, besh yil oldin Bo‘stonliqqa yiliga 850 ming sayyoh kelgan bo‘lsa, bu yil 11 oyning o‘zida 12 million nafar tashrif buyurgan.
Bu sur’at izchil davom etmoqda. Davlatimiz rahbari shunday loyihalar bilan tanishdi.
Chirchiq daryosi bo‘yida “Chorvoq darvozasi” turistik majmuasi qurilmoqda. Qariyb 25 gektar maydondagi majmuada 16 ta ko‘p qavatli uy, 3 ta mehmonxona, 2 ta supermarket, 60 dan ziyod savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, kafe va restoranlar, bank ofisi, akvapark, musiqali favvora, avtoturargoh bo‘ladi. Binolar tepasiga quyosh panellari o‘rnatiladi. Daryo ustida sayr uchun shishali ko‘prik quriladi.
Majmua kuniga 5 mingdan ortiq kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi. Mavsumiylari bilan birga 2 ming 500 ta ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz xizmat turlariniko‘paytirib, faol turizmnirivojlantirish, bunday majmualarniboshqa tumanlarda hamloyihalashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Hududda ekologiyaga alohida e’tibor berish, yashillikniko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi.

The number of tourists in the Bostanliq district increased by 12 times.
President Shavkat Mirziyoyev visited the Bostanlyk district of the Tashkent region, where he became acquainted with construction activities. The President's press service reported this
The driving force of this scenic mountainous area is, of course, tourism. In recent years, the infrastructure has been improved, creating opportunities for enjoyable leisure throughout all seasons. Recreational, health, skiing, travel, and general dining complexes have been established. Old sanatoriums and children's camps have been renovated.
In particular, five years ago, the district had 26 facilities with a total of 2,240 beds, whereas during this period, over 2 trillion soms of investment have been brought into the sector, launching 59 major tourism facilities with more than 13,000 beds. The main roads have been repaired, and additional roads have been built.
As a result, tourism has rapidly developed, with visitor numbers increasing twelvefold. For example, five years ago, Bostanlyk received 850,000 tourists annually, while this year, in just 11 months, it welcomed 12 million visitors.
This pace continues steadily. The head of our state became acquainted with such projects.
On the banks of the Chirchik river, the "Chorvoq Gate" tourist complex is being built. The complex, covering nearly 25 hectares, will have 16 multi-storey buildings, 3 hotels, 2 supermarkets, more than 60 retail and service outlets, cafes and restaurants, a bank office, a water park, a musical fountain, and a parking lot. Solar panels will be installed on top of the buildings. A glass bridge for walking will be built over the river.
The complex will have the capacity to serve more than 5,000 people per day. Together with seasonal jobs, 2,500 employment opportunities will be created.
Our President gave instructions to expand the range of services, actively develop tourism, and plan similar complexes in other districts. The importance of paying special attention to ecology and increasing greenery in the region was emphasized.