Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti hamda AQSH Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazining yangi hisobotiga ko‘ra, o‘tgan yili dunyo bo‘yicha 10,3 million bemorda qizamiq kasalligi aniqlangan. Xavotirli jihati, bu ko‘rsatkich 2022 yilga nisbatan 20 foiz yuqori. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Matbuot xizmati xabar qildi.
Ekspertlarning xulosa qilishicha, xastalanish holatlari soni keskin ortishi bolalar qizamiqqa qarshi vaksinalar bilan yetarli darajada qamrab olinmayotgani oqibatidir.
Masalan, mazkur patologiya profilaktikasi uchun ikki dozali vaksinalar qo‘llaniladi. Biroq 2023 yilda dunyo bo‘yicha 22 million nafardan ortiq o‘g‘il-qiz birinchi bosqichda emlanmagan. 83 foiz bola vaksinaning birinchi dozasinigina qabul qilgan bo‘lsa, faqat 74 foiz o‘g‘il-qiz tavsiya etilgan ikkinchi dozani olgan.
Oqibatda o‘tgan yili Afrika, Sharqiy O‘rta yer dengizi, Yevropa, Janubi-Sharqiy Osiyo va G‘arbiy Tinch okeani mintaqalari mamlakatlarida qizamiqqa chalinish holatlari sezilarli darajada ko‘paygan.
Shu tufayli 2023 yili ushbu xastalik qariyb 107,5 ming insonning hayotiga zomin bo‘ldi. Ularning aksariyati besh yoshgacha bo‘lgan bolalardir.
Shundan kelib chiqib, JSST tegishli hukumatlarni bolalar o‘rtasida ushbu kasallikka qarshi emlash qamrovini oshirishga chaqirdi.

According to a new report by the World Health Organization and the US Centers for Disease Control and Prevention, last year, measles was diagnosed in 10.3 million people worldwide. The concerning aspect is that this figure is 20 percent higher compared to 2022. The Ministry of Health Press Service reported this.
Experts conclude that the sharp increase in the number of cases is due to children not being adequately covered by measles vaccines.
For instance, two doses of vaccines are used for the prevention of this pathology. However, in 2023, more than 22 million boys and girls were not vaccinated in the first stage. 83 percent of children have only received the first dose of the vaccine, while only 74 percent of boys and girls have received the recommended second dose.
As a result, last year, there was a significant increase in measles cases in countries of Africa, the Eastern Mediterranean, Europe, Southeast Asia, and the Western Pacific regions.
Therefore, in 2023, nearly 107.5 thousand people lost their lives to this disease. Most of them were children under five years of age.
Hence, the WHO has called on the relevant governments to increase vaccination coverage against this disease among children.