Ichimlik va oqova suv uchun to‘lovlar faqat elektron shaklda qabul qilinadi
O‘zbekistonda 1 dekabrdan ichimlik va oqova suv xizmatlari to‘lovlari faqat elektron shaklda qabul qilinadi. Bu haqda "O‘zsuvta’minot" xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, bu chora sohada shaffoflikni ta’minlash, hamda korrupsion holatlarga barham berish maqsadida amalga oshirilmoqda. Endilikda nazoratchi va suv ta’minoti xodimlariga to‘lovlarni naqd pul ko‘rinishida amalga oshirish to‘xtatiladi.
Iste’molchilar to‘lovlarni amalga oshirishda o‘zi uchun qulay va tezkor bo‘lgan quyidagi vositalardan foydalanishi mumkin:
• cabinet.uzsuv.uz shaxsiy kabinet orqali;
• @uzsuvbot Telegram boti orqali;
• Elektron to‘lov tizimlari (Click, Paynet, Alif Mobi, Payme, Oson, Uzum Bank) hamda to‘lov infokiosklari va tijorat bank kassalari hamda shoxobchalari, pochta bo‘limlari orqali.
Qayd etilishicha, so‘nggi vaqtlarda sohada bir qancha korrupsiyaviy holatlar aniqlangan. Jumladan, to‘lovni naqd shaklda amalga oshirish bilan bog‘liq bir qancha qonunbuzilish holatlari kuzatilgan.
Xabarga ko‘ra, jamiyatning Korrupsiyaga qarshi kurashish komplayens-nazorat boshqarmasi Sirdaryo viloyati bo‘yicha inspektori tomonidan hududiy suv ta’minotining mijozlar bo‘limi aholi nazoratchisi O‘.B. Guliston shahrida istiqomat qiluvchi 36 nafar jismoniy va yuridik shaxslarning ishonchiga kirib, iste’mol qilingan ichimlik suvi uchun undirilgan jami 52 million 427 ming 706 so‘m pul mablag‘larini aksiyadorlik jamiyati va fuqarolarning hisob raqamiga kirim qilmasdan, o‘zining shaxsiy manfaatlari uchun ishlatib yuborgani aniqlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan O‘.B.ga nisbatan to‘plangan hujjatlar Sirdaryo viloyati prokuraturasiga taqdim qilindi va Jinoyat kodeksining 168-moddasi 2-qismi «a» (oz miqdorda firibgarlik) bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirgi paytda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Shu bilan birgalikda, Bosh prokuratura huzuridagi departament tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvlarda «Xorazm suv ta’minoti» AJning 5 ta tuman filiali mas’ul shaxslari tomonidan iste’molchilarning ichimlik suvi uchun to‘lov qilingan jami 380 million so‘m mablag‘larini bank hisob raqamlariga kirim qilmasdan, o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilganliklari aniqlangan. Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Starting from December 1, payments for drinking and wastewater services in Uzbekistan will only be accepted in electronic form. This was reported by "Uzsuvtaminot" here.
It is noted that this measure is being implemented with the aim of ensuring transparency in the sector, and to put an end to corrupt practices. Henceforth, payments to controllers and water supply employees in cash will be ceased.
Consumers can use the following methods for making payments, which are convenient and fast for them:
- Through the personal cabinet at cabinet.uzsuv.uz;
- Via the Telegram bot @uzsuvbot;
- Through electronic payment systems (Click, Paynet, Alif Mobi, Payme, Oson, Uzum Bank) as well as payment info kiosks and commercial bank branches, and post offices.
As noted, recently a number of corruption cases have been identified in the sector. Among them, several law violations related to cash payments have been observed.
According to the report, an inspector for the Compliance Control Department for Anti-Corruption of the society in Syrdarya region found that a public monitor of the consumer department of the regional water supply in Gulistan city gained the trust of 36 individuals and legal entities and used for his personal interests a total of 52 million 427 thousand 706 sums collected for consumed drinking water, without depositing it into the accounts of the joint-stock company and citizens.
Documents collected concerning these cases were presented to the prosecutor's office of Syrdarya region and a criminal case was initiated under Article 168, Part 2, clause “a” (minor fraud) of the Criminal Code. Currently, investigative actions are being conducted.
At the same time, pre-investigation checks conducted by the department under the Prosecutor General's Office found that responsible individuals from 5 district branches of “Khorezm Water Supply” JSC embezzled a total of 380 million sums paid by consumers for drinking water, without depositing it into bank accounts. Criminal cases have been initiated concerning these incidents under Article 167 of the Criminal Code, and investigative actions are underway.