Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida savdo zonasini tashkil etish taklif etildi
Samarqandda bo‘lib o‘tgan hududlararo forumda Mang‘istau viloyati hokimi mamlakatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish bo‘yicha qator takliflar bilan chiqdi.
'Qozog‘iston-O‘zbekiston chegarasida savdo zonasini tashkil etish taklif etildi'ning rasmi
22 oktyabr kuni Samarqandda bo‘lib o‘tgan Qozog‘iston va O‘zbekiston hukumatlarining qo‘shma hududlararo forumida Mang‘istau viloyati hokimi Nurdaulet Qilibay Mang‘istau viloyati va O‘zbekiston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish bo‘yicha qator takliflar bilan chiqdi.
Nurdaulet Qilibayning aytishicha, viloyatdagi ulgurji bozorlardagi oziq-ovqat mahsulotlari, sabzavot, meva va quritilgan mevalarning asosiy qismi O‘zbekiston Respublikasining Buxoro, Samarqand, Nukus va Sirdaryo shaharlari dalalaridan keltiriladi. “Tojen” bojxona posti orqali kuniga 250-300 ga yaqin yuk avtomobillari o‘tadi, shundan o‘rtacha 25-30 tasi Mang‘istau viloyatiga jo‘natiladi. Bu 11 ming tonnaga yaqin mahsulot.
– Delegatsiyamiz tarkibida mamlakatimizdagi eng yirik ulgurji tarqatish markazlaridan biri “ORC Aktau” MCHJ asoschisi ham bor. Ayni paytda ular zarur savdo maydonchalarini taqdim etishga to‘liq tayyor va O‘zbekiston tadbirkorlaridan aniq qadamlar kutishmoqda. U yerda “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” savdo maydonchasini ochib, qishloq xo‘jaligi yarmarkalarini tashkil qilmoqchimiz, – dedi Nurdaulet Qilibay.
Shuningdek, mintaqalararo forumda Mang‘istau viloyati hokimi ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarini yanada rivojlantirish maqsadida chegaradosh hududda “Xorg‘os” savdo majmuasi namunasidagi maxsus bojsiz savdo zonasini tashkil etishni taklif qildi. Savdo-iqtisodiy zonaning ochilishi Mang‘istau viloyati va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 4 barobarga oshiradi.
Bundan tashqari, uchrashuvda turizm va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi hamkorlik muhokama qilindi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi turoperatorlari uchun, jumladan, Mangistau viloyatidagi tarixiy, madaniy va sayyohlik joylariga tashrif buyurish uchun turpaketlar allaqachon ishlab chiqilgan va 2025 yilda o‘z faoliyatini boshlashga tayyorligi qayd etildi..
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Mangistau viloyati va Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Beyneu va Xo‘jeyli tumanlari hokimligi o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.

It has been proposed to establish a trade zone at the Kazakhstan-Uzbekistan border.
At the interregional forum held in Samarkand, the governor of the Mangystau region made a series of proposals to expand trade and economic relations between countries.
Image of 'It has been proposed to establish a trade zone at the Kazakhstan-Uzbekistan border.'
On October 22, a joint inter-regional forum of the governments of Kazakhstan and Uzbekistan took place in Samarkand, where the Akim of the Mangystau region, Nurdoulet Kilibay, presented a number of proposals to expand trade and economic relations between the Mangystau region and Uzbekistan here.
According to Nurdoulet Kilibay, the majority of wholesale market food products, vegetables, fruits, and dried fruits in the region are supplied from the fields of the cities of Bukhara, Samarkand, Nukus, and Syrdarya in the Republic of Uzbekistan. Through the "Tashken" customs post, about 250-300 cargo vehicles pass daily, with an average of 25-30 of them being sent to the Mangystau region. This amounts to nearly 11,000 tons of products.
– Our delegation includes the founder of one of the largest wholesale distribution centers in our country, "ORC Aktau" LLC. They are fully ready to provide the necessary trading spaces and are waiting for concrete steps from Uzbek entrepreneurs. We plan to open a "Made in Uzbekistan" trading space there and organize agricultural fairs, – said Nurdoulet Kilibay.
Furthermore, during the inter-regional forum, the Akim of the Mangystau region proposed organizing a special duty-free trading zone in the border area between the two states, similar to the "Khorgos" trade complex, with the aim of further developing trade relations. The opening of the trade and economic zone would increase the volume of trade between the Mangystau region and the Republic of Uzbekistan by four times.
Additionally, the meeting discussed cooperation in the fields of tourism and agriculture. In particular, it was noted that tour packages for visiting historical, cultural, and tourist sites in the Mangystau region have already been developed for tour operators of the Republic of Uzbekistan and are ready to start operation in 2025.
As a result of the meeting, a cooperation agreement was signed between the administration of Mangystau region and the Republic of Karakalpakstan, Beyneu, and Khodjeyli districts.