Қозоғистон-Ўзбекистон чегарасида савдо зонасини ташкил этиш таклиф этилди
Самарқандда бўлиб ўтган ҳудудлараро форумда Манғистау вилояти ҳокими мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш бўйича қатор таклифлар билан чиқди.
'Қозоғистон-Ўзбекистон чегарасида савдо зонасини ташкил этиш таклиф этилди'ning rasmi
22 октябр куни Самарқандда бўлиб ўтган Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳукуматларининг қўшма ҳудудлараро форумида Манғистау вилояти ҳокими Нурдаулет Қилибай Манғистау вилояти ва Ўзбекистон ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш бўйича қатор таклифлар билан чиқди.
Нурдаулет Қилибайнинг айтишича, вилоятдаги улгуржи бозорлардаги озиқ-овқат маҳсулотлари, сабзавот, мева ва қуритилган меваларнинг асосий қисми Ўзбекистон Республикасининг Бухоро, Самарқанд, Нукус ва Сирдарё шаҳарлари далаларидан келтирилади. “Тожен” божхона пости орқали кунига 250-300 га яқин юк автомобиллари ўтади, шундан ўртача 25-30 таси Манғистау вилоятига жўнатилади. Бу 11 минг тоннага яқин маҳсулот.
– Делегациямиз таркибида мамлакатимиздаги энг йирик улгуржи тарқатиш марказларидан бири “ОРC Актау” МЧЖ асосчиси ҳам бор. Айни пайтда улар зарур савдо майдончаларини тақдим этишга тўлиқ тайёр ва Ўзбекистон тадбиркорларидан аниқ қадамлар кутишмоқда. У ерда “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” савдо майдончасини очиб, қишлоқ хўжалиги ярмаркаларини ташкил қилмоқчимиз, – деди Нурдаулет Қилибай.
Шунингдек, минтақалараро форумда Манғистау вилояти ҳокими икки давлат ўртасидаги савдо алоқаларини янада ривожлантириш мақсадида чегарадош ҳудудда “Хорғос” савдо мажмуаси намунасидаги махсус божсиз савдо зонасини ташкил этишни таклиф қилди. Савдо-иқтисодий зонанинг очилиши Манғистау вилояти ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини 4 баробарга оширади.
Бундан ташқари, учрашувда туризм ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги ҳамкорлик муҳокама қилинди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси туроператорлари учун, жумладан, Мангистау вилоятидаги тарихий, маданий ва сайёҳлик жойларига ташриф буюриш учун турпакетлар аллақачон ишлаб чиқилган ва 2025 йилда ўз фаолиятини бошлашга тайёрлиги қайд этилди..
Учрашув якунлари бўйича Мангистау вилояти ва Қорақалпоғистон Республикаси, Бейнеу ва Хўжейли туманлари ҳокимлиги ўртасида ҳамкорлик шартномаси имзоланди.